Jedzenie, które spożywamy ma gigantyczny wpływ na nasze zdrowie oraz jakość życia. Korzyści ze zbilansowanego, pełnego wartości odżywczych, witamin i minerałów sposobu odżywiania są znane większości z nas. Więcej energii, poprawa wyników badań i ogólnego stanu zdrowia oraz zwiększenie produktywności to tylko niektóre benefity. Zdrowe odżywianie ma również wpływ na naszą wagę, a co za tym idzie na zmniejszenie ryzyka zachorowania na choroby, które mogą się wiązać z otyłością takich jak, cukrzyca typu 2, nadciśnienie, choroby serca, niektóre choroby nowotworowe, nadciśnienie, a nawet choroby krążenia.

Zdrowa dieta, oparta na mało przetworzonej żywności to same korzyści, a jednak, świadomi tej wiedzy, niejednokrotnie nie jesteśmy w stanie dotrzymać nawet kilku zasad zdrowego odżywiania. Pogoń za karierą, chroniczny brak czasu i uzależnienie od tzw. śmieciowej żywności – wszystko to sprawia, że zdrowe odżywiania budzi niechęć zarówno naszą, jak i domowników. Na szczęście są sposoby, aby temu zaradzić.

Nie od razu Rzym

 Zacznij od małych zmian. Nie wyrzucaj już pierwszego dnia wszystkich niezdrowych przekąsek ze swojej kuchni. Lepiej stopniowo zacznij zastępować je zdrowszymi alternatywami – jabłko zamiast chipsów podczas wieczornego filmu lub orzechy zamiast ciastka do popołudniowej kawy. Na początek to wystarczy. Kolejne rewolucyjne zmiany wprowadzaj sukcesywnie. W ten sposób łatwiej będzie przyzwyczaić się nowego sposobu odżywiania i wytrwać w swoich dietetycznych postanowieniach a organizm przeżyje mniejszy szok. Jeśli więc np. planujesz odstawić cukier rafinowany, zacznij stopniowo – np. od rezygnacji ze słodkiej bułki na śniadanie lub od zmniejszenia łyżeczek cukru w herbacie.

Zdrowo i smacznie

 Ze zdrowego jedzenia wybieraj tylko to, które ci smakuje. Nie katuj się codzienną porcją owsianki na śniadanie, tylko dlatego, że jest polecana przez dietetyków i lekarzy. Jest wiele innych, zdrowych alternatyw dla parówek lub drożdżówki, które być może posmakują ci bardziej. Jedzenie ma być nie tylko pełne witamin ale i smaczne. W przeciwnym wypadku zniechęcisz się bardzo szybko. Ta sama zasada dotyczy również żywienia dzieci – nie zmuszaj ich do wcinania brokułów jeśli bardziej smakuje im kalafior. Pozwól im samodzielnie dokonywać wyborów podsuwając różne alternatywy zdrowych przekąsek.

Wszystko z umiarem

 Jednym z często popełnianych błędów jest przekonanie, że zdrową żywnością możemy się częstować bez umiaru. Stop! Zamiana słodkich, niezdrowych, oblanych czekoladą batonów na organiczne, owocowe, fit przekąski nie oznacza, że możemy bezkarnie się nimi obżerać. Zbilansowana dieta to dieta oparta na prawidłowym bilansie kalorycznym i właściwym rozłożeniu makroskładników (białek, tłuszczy oraz węglowodanów). Folgując sobie możemy więc wyrządzić więcej szkody niż pożytku, ryzykując np. zwiększeniem wagi lub zaburzeniami pracy układu pokarmowego.

Dodaj komentarz