W czym gotować - czyli jak wybrać dobre garnki?

Nie ma kuchni bez garnków. To oczywiste. Duże, małe, z różnych tworzyw – wybór łatwy nie jest, tym bardziej że na rynku propozycji nie brakuje. Jednak odpowiednio dobrany garnek to przede wszystkim znacznie lepszy komfort gotowania. A oprócz tego, poprawiony smak potraw. Nie warto więc na siłę oszczędzać, lepiej czasem wydać nieco więcej i cieszyć się rzeczywiście dobrą jakością wszystkich potraw. Tym razem opisujemy kilka typów materiałów, z których mogą być wykonane garnki, a także czynniki na które trzeba zwrócić uwagę wybierając te naczynia.

Czym właściwie jest dobry garnek?

To takie naczynie, w którym nie ma ryzyka przypalenia żadnego dania. Jak to osiągnąć? Przede wszystkim zwróćmy uwagę na grubość dna. W dobrych garnkach jest co najmniej kilka warstw – zdarza się, ze jest ich nawet 11. Jakie to ma znaczenie? Cóż, dno pozwala przede wszystkim na skuteczne przewodzenie temperatury. Im więcej warstw, tym bardziej równomiernie temperatura przesuwa się po daniu, co eliminuje ryzyko przypalenia.

Temperatura

W dobrej jakości garnkach znajdziemy też wskaźniki temperatury. To niezwykle pomocna cecha – pozwala na bieżąco monitorować wszystkie parametry cieplne dania, a my sami zyskujemy pewność, że jedzenie będzie rzeczywiście dobrze przyrządzone.

Ergonomia

Nie bez znaczenia dla naszego komfortu w kuchni jest również ergonomia tych naczyń. Wysokiej jakości garnki są z reguły wyposażone w ergonomiczne rączki, które dosyć znacznie ułatwiają ich ewentualne przenoszenie. Dodatkowo, sam garnek nie powinien być zbyt ciężki-  tym bardziej, że wagę zyskuje przecież razem z potrawami. Poszukując urządzenia z odpowiednimi uchwytami zwróćmy też uwagę z jakich materiałów zostały one wykonane. Generalnie najlepsze są te oparte o tworzywa sztuczne, bo najwolniej się nagrzewają. 

Do jakich kuchenek?

Poszukując naczyń warto też sprawdzić do jakich kuchenek można ich używać. Przede wszystkim, czy da się je stosować na płytach indukcyjnych, które stają się coraz popularniejsze. Pamiętajmy bowiem o tym, że na takich podstawach używać można tylko naczyń opartych o konkretne materiały, takie jak choćby stal czy też żelazo – głównie chodzi tu o to, aby materiał przyciągał magnes. 

Jakich naczyń nie użyjemy na kuchniach indukcyjnych? Tych z ceramiki, ze stali nierdzewnej., szkła czy aluminium. 

Czy można zadbać o garnki?

Wydawałoby się że są to elementy, które nie wymagają żadnych zabiegów pielęgnacyjnych poza myciem. No cóż, nie do końca. Rzeczywiście, regularne czyszczenie to podstawa, ale warto też odpowiednio podejść do różnych zabrudzeń – w tym przypaleń, nalotów czy osadów. Przede wszystkim, unikamy szorstkich narzędzi oraz żrących środków chemicznych. Zamiast tego, oporne zabrudzenia moczymy w gorącej wodzie i potem myjemy zwykłym płynem do mycia naczyń. Do produktów ze stali nierdzewnej zawsze można wybrać specjalne środki czyszczące, dedykowane do takich materiałów. 

Dodaj komentarz