W rożku, na patyku, rzemieślnicze czy zamknięte w pojemnikach lody to chyba najbardziej kojarzony z latem przysmak. Jeśli również należysz do miłośników tego zimnego deseru, sprawdź, czy znane są Ci najczęstsze mity i fakty na jego temat.

Lodów nie wolno podawać małym dzieciom

To prawda. Według zaleceń lekarzy pierwszego loda można zafundować dziecku, które ukończyło 2 rok życia. Złamanie tej reguły może poskutkować poważnymi problemami zdrowotnymi. Ponadto u dwulatków rzadziej stwierdzana jest alergia na krowie mleko, z którego zazwyczaj produkowane są lody. Dwuletniego malucha łatwiej też nadzorować, jeśli chodzi o sposób jedzenia deseru.

Lody mogą wywołać zatrucie pokarmowe

Tak naprawdę wiele zależy w tej kwestii od sposobu ich przechowywania, stopnia czystości miejsca, w którym są serwowane i jakości użytych do ich wyboru składników. Dlatego, zanim je skonsumujemy, sprawdźmy i oceńmy ich świeżość oraz wygląd. Lody, które raczej nam nie zaszkodzą:

  • powinny znajdować się w nieuszkodzonym i niewybrzuszonym pojemniku;
  • nie powinny zawierać w swoim składzie jaj ani bitej śmietany;
  • raz rozmrożone nie mogą być ponownie poddane temu procesowi;
  • zostaną zamówione w restauracji, a nie przypadkowej budce;
  • po otwarciu stanowią jednolitą zbitą formę.

Lody odchudzają

Ta nieprawdziwa teoria wzięła się z przekonania, że skoro są zimne, to nasz organizm spala więcej kalorii w czasie ich trawienia. Prawdą jest jednak to, iż niektóre ich rodzaje są mniej kaloryczne od innych – należą do nich lody wodne oraz sorbety. W ich składzie znajdują się soki oraz przeciery owocowe, woda i cukier. Przykładowa porcja takiego sorbetu to zaledwie 70kcal.

Od lodów łatwo się przeziębić

To niestety prawda, chociaż w tym przypadku wiele zależy tak naprawdę od sposobu, w jaki będziemy je spożywać. Nie zaszkodzimy sobie, jeśli zdecydujemy się na ich powolne jedzenie i w niewielkich ilościach. Lody nie zaszkodzą nam również, gdy nie będziemy ich popijać ciepłymi napojami, a sięgając po nie, nie będziemy mocno rozgrzani. W przeciwnym wypadku może dojść do szoku termicznego oraz osłabienia gardła, które stanie się bardziej podatne na działanie drobnoustrojów.

Lody są zdrowe

Chociaż brzmi to niewiarygodnie, to prawda. Lody produkowane są z mleka, które jest jednym z lepszych źródeł wapnia i białka. Sorbety  z kolei dostarczają nam witaminę C oraz wiele innych składników odżywczych obecnych w ich głównym składniku, czyli owocach.

Lody zawdzięczamy Włochom

Nic bardziej mylnego. Przysmak ten wynaleźli Chińczycy. Skąd więc takie przekonanie? Być może stoi za nim popularność lodów określanych, jako włoskie – czyli w rożku i o charakterystycznym kształcie.

Najwięcej lodów zjada się w ciepłych krajach

To także przekłamanie, które być może bierze się z wiedzy co do panujących tam warunków atmosferycznych. Typowymi mistrzami w ilości spożywanych lodowych deserów są Finowie. Mówi się, że przeciętny mieszkaniec tego kraju spożywa ponad 10 litrów lodów rocznie.

Bez względu jednak na to, jakie fakty i mity już krążą, a  jakie jeszcze powstaną, jedno jest pewne – lody i tak już zawsze będą kojarzone z letnim luzem oraz sposobem na szybką (chociaż krótkotrwałą) poprawę sobie samopoczucia.

Dodaj komentarz