frytki z dyni - zdrowe gotowanie

Chcąc cieszyć się dobrym zdrowiem i samopoczuciem, warto bliżej przyjrzeć się swoim codziennym nawykom żywieniowym. Na nasze zdrowie ma wpływ nie tylko to co jemy, ale również sposób w jaki je przygotowujemy. Zdrowe gotowanie nie jest skomplikowaną czynnością, wystarczy poznać kilka sprawdzonych sposobów, a także zainwestować w dobrej jakości naczynia i przybory do gotowania.

Gotowanie na parze

Jedną z najbardziej znanych metod na zdrowe i dietetyczne przygotowanie posiłków jest gotowanie na parze. To bardzo prosty sposób, jeśli mamy w swojej kuchni przeznaczone do tego garnki. Musimy wiedzieć, że gotowanie na parze w porównaniu do tego tradycyjnego pozwala na zachowanie większej ilości składników odżywczych, witamin i minerałów. Ponadto przygotowane w ten sposób potrawy zachowują więcej smaku i aromatu. Gotując w specjalnie do tego przeznaczonych naczyniach musimy pamiętać, że w dolnych naczyniach układamy mięso lub ryby, a wyżej warzywa, ryż czy owoce. Ten sposób gotowania jest też ekonomiczny, gdyż za pomocą jednego naczynia możemy ugotować, lub też podgrzać kilka posiłków. Takie gotowanie jest niezwykle zdrowe, dietetycznie i oszczędne, czyli obecnie bardzo modne.

gotowanie na parze ryba

Zdrowe gotowanie w małej ilości wody

Kolejną metodą na zdrowe przygotowanie posiłków, jest gotowanie w małej ilości wody. Ten sposób sprawdza się w przypadku gotowania warzyw, a to dzięki zawartej w niej wilgoci, która w procesie wrzenia uwalnia się i tworzy parę. Jednak aby gotować w małej ilości wody należy kupić dobrej jakości garnki, które mają specjalnie skonstruowane dno i odpowiednią pokrywę. Potrawy przygotowywane w ten sposób gotują się równomiernie, nie przegrzewając się i zachowując większość wartości odżywczych. Zawarte w produktach witaminy nie wypłukują się lecz zostają w pożywieniu i pozytywnie wpływają nasze zdrowie. Gotowanie w małej ilości wody umożliwiają szybkowary, a także garnki wykonane ze stali szlachetnej, która nie wchodzi w reakcje ze produktami spożywczymi.

Smażenie bez tłuszczu

Smażenie jest uważne za jedną z najbardziej szkodliwych dla zdrowia form przygotowywania posiłków. I niestety jest to prawda, zwłaszcza jeśli używamy tradycyjnych patelni oraz tłuszczy zwierzęcych lub oleju. Dla wielu osób smażenie bez tłuszczu brzmi jak żart, jednak jest to w stu procentach możliwe, a wszystko to dzięki specjalnie wykonanym patelniom jakie np., oferuje marka Philipiak Milano. Mięso smażone na takich patelniach jest bardzo smaczne, a do tego jest mniej kaloryczne gdyż w takim procesie smażenia nie powstają inne szkodliwe tłuszcze. Dlatego tą metodę polecamy szczególnie osobom, które walczą z podwyższonym cholesterolem.

O sposobach na zdrowe gotowanie przeczytamy również na: http://www.najwyzszajakosczycia.pl/dbaj-o-zdrowie.

Dodaj komentarz