Gotowanie na parze to coś więcej niż sezonowy trend. To sposób na zdrowsze życie, lepsze samopoczucie i smaczniejszą kuchnię. Przyrządzane w ten sposób produkty zachowują więcej składników odżywczych aniżeli te gotowane w wodzie czy smażone. Dzięki obróbce na parze warzywa zachowują piękne kolory oraz naturalny smak i konsystencję. Chcąc gotować zdrowo i dietetycznie, warto się do tego odpowiednio przygotować, kupując właściwe naczynia do gotowania na parze. Właściwe, a więc takie, które faktycznie zadbają o zdrowe gotowanie, a nie tylko będą takie udawać. W tym przypadku sprawdza się zasada, że lepiej zapłacić trochę więcej i mieć dobry produkt niż oszczędzać i kupić bubel.

Dlaczego warto posiadać dobre naczynia do gotowania na parze?

Przygotowując codzienne posiłki, często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak wiele cennych witamin i minerałów tracą produkty spożywcze w momencie, kiedy je smażymy lub gotujemy w tradycyjny sposób, a więc w wodzie. Naczynia do gotowania na parze zapobiegają utracie cennych składników odżywczych. Posiłki są przygotowywane w krótszym czasie, co oznacza, że nie tracą ani witamin, ani smaku, ani nawet naturalnego koloru czy konsystencji. Dzieje się tak dlatego, że podczas gotowania na parze produkty nie mają kontaktu z wodą. I w tym tkwi cały sekret. Koniec zatem z wyblakłymi brokułami i rozpadającymi się marchewkami.

Naczynia do gotowania na parze pozwolą Ci cieszyć się kolorowymi posiłkami

Ale to nie wszystko. Tego typu gotowanie sprzyja osobom, które walczą z nadwagą i cholesterolem, bo np. potrawa nie nasiąka tłuszczem jak podczas smażenia i tym samym zawiera go mniej i jest mniej kaloryczna. I nadal to nie wszystko. Naczynia do gotowania na parze pozwalają na przygotowanie posiłku w dość krótkim czasie, dzięki czemu mamy go więcej na własne przyjemności, pasje, odpoczynek. Poza tym potraw nie trzeba solić, gdyż para wodna wydobywa z produktów sód. A mniej soli w diecie to zdecydowanie więcej zdrowia.

Naczynia do gotowania na parze – jakie wybrać?

Dobrej jakości naczynia to dziś podstawa dla każdego miłośnika gotowania. Odpowiednio dobrane garnki mają niekwestionowany wpływ na jakość, smak i aromat przyrządzanych potraw. Dlatego ich zakup powinien być zawsze przemyślany. Oczywiście, jak każde inne garnki, tak i te do gotowania na parze powinny spełniać szereg wymogów. Poniżej skupiliśmy się na tych najważniejszych.

Wszechstronne zastosowanie

Wybierając garnki do gotowania na parze, należy zwrócić uwagę na to, do jakich kuchenek są dostosowane. Niektóre bowiem modele przeznaczone są tylko do kuchenek gazowych, inne wyłącznie do elektrycznych. W momencie, kiedy posiadamy nowoczesną kuchnię indukcyjną, to wtedy takie naczynia do niczego nam się nie przydadzą. Tak więc tego typu „detale” należy sprawdzać jeszcze przed zakupem. Na pewno warto zaopatrzyć się w naczynia do gotowania na parze, które są przeznaczone do wszystkich typów kuchenek i mogą być używane na kuchniach gazowych, elektrycznych oraz indukcyjnych.

Wysokie i pojemne

Dobre naczynia to przede wszystkim te praktyczne i funkcjonalne, a więc posiadające odpowiedni rozmiar i pojemność. Kupując garnek do gotowania na parze, warto wybrać taki, który jest wysoki i pojemny. To podstawa. Dzięki niemu bez problemu przygotujemy większy posiłek. Z czasem kolekcję garnków do gotowania na parze będzie można uzupełnić o kolejne modele tak, aby móc przygotowywać kilkudaniowe potrawy w jednym czasie.

Materiał ma znaczenie

I najważniejsza kwestia – materiał, z jakiego naczynie zostało wykonane. Obecnie dostępne na rynku naczynia do gotowania na parze wykonane są z rozmaitych materiałów. Na pewno sporą popularnością cieszą się te ceramiczne, choć oczywiście nie są pozbawione wad. Dość szybko i łatwo mogą się odkształcać. Poza tym są ciężkie, co w niektórych przypadkach może być problemem. Estetycznie prezentują się naczynia szklane, jednakże nie nadają się do każdej kuchni, a poza tym ich trwałość pozostawia wiele do życzenia. Są jeszcze garnki emaliowane, które przyciągają spojrzenia piękną kolorystyką i niską ceną. Tutaj trzeba mieć na uwadze, że powierzchnia z emalii lubi odpryskiwać i wtedy takie naczynie nie nadaje się już do użytku.

I na koniec garnki stalowe – numer jeden wśród wszystkich wcześniej wymienionych. Prawdziwa perełka. Dlaczego? Bo nie dość, że stal jest bardzo trwała, to na dodatek odporna na zarysowania i uszkodzenia mechaniczne. Dodatkowo garnki stalowe długo utrzymują temperaturę i nie przypalają posiłków. Świetną ofertę posiada marka Philipiak, której garnki zostały wykonane z nieodkształcających się materiałów (konkretnie ze stali szlachetnej) i posiadają akutermiczne dno, dzięki któremu potrawy nie tracą na jakości, nie wchodzą w reakcje chemiczne, a szkodliwe dla organizmu materiały nawet w minimalny sposób nie przedostają się do pożywienia.

Dodaj komentarz