uśmiechnięty niemowlak siedzi w foteliku do karmienia z łyżeczką w buzi

W życiu każdego maluszka przychodzi czas na nowe smaki i produkty. Rolą rodziców jest zapewnienie posiłków smacznych, zdrowych i adekwatnych do potrzeb na każdym poziomie rozwoju. Pierwsze dziecięce obiadki nie są skomplikowane, jeśli chodzi o recepturę, ponieważ są jednoskładnikowe. Jakość i pochodzenie poszczególnych produktów ma ogromne znaczenie, dlatego wielu rodziców wybiera popularne słoiczki dla niemowląt, od sprawdzonych i rzetelnych producentów.

Dieta maluszka – czas na nowe smaki

Rozszerzanie diety wymaga zachowania pewnych zasad i ostrożności. Zaleca się, aby na dobry początek przygody z rozbudowaną dietą wybrać prosty, jednoskładnikowy obiadek dla dziecka, czyli warzywa. Warto postawić na jakość, np. na produkty BIO z ekologicznych składników, takie jak dynia czy marchewka z logo HiPP.

Kolejnym etapem będą posiłki dwuskładnikowe (np. dynia z ziemniaczkami), a potem już obiadki z mięsem lub z rybą, coraz bogatsze w składniki. Z czasem zmienia się też ich konsystencja – najpierw gładkie puree, a potem rozdrobnione dania i kawałeczki warzyw lub mięsa, ryż albo kluseczki.

Bezpieczne i zdrowe rozszerzanie diety

Żywność dla dzieci ma być smaczna, ale przede wszystkim musi być zdrowa i bezpieczna dla małych brzuszków. Posiłki ze słoiczków dla niemowląt, producentów tak renomowanych jak HiPP, to gwarancja, że skład jest zgodny z zaleceniami lekarzy i dietetyków, odpowiedni dla dzieci, adekwatny do wieku.

Dania dla niemowląt HiPP z symbolem BIO są produkowane z surowców ekologicznych, podlegających kontroli surowszej niż wymagają tego przepisy prawa. Na tym nie koniec – proces produkcji jest rygorystycznie kontrolowany i monitorowany na każdym etapie. Dlatego rodzice tak chętnie rozszerzają dietę niemowlęcia właśnie o zdrowe dania dla niemowlaka proponowane przez markę HiPP. Oczywiście fakt, że maluchy zajadają obiadki z wielkim smakiem, ma także ogromne znaczenie.

Rozszerzanie diety dziecka z obiadkami HiPP BIO

Firma HiPP to bogaty asortyment dań dla niemowląt i małych dzieci oraz kilkadziesiąt lat doświadczeń. Dzięki temu bez trudu ułożymy menu dla malucha na każdym etapie rozwoju. Poza bogatym wyborem bardzo istotna jest jakość oferowanych obiadków dla niemowląt. Wszystkie składniki pochodzą z upraw i hodowli ekologicznych i podlegają selekcji – do słoiczków dla dzieci trafiają tylko te najlepsze i starannie wyselekcjonowane.

Pierwsze dania dla niemowlaka, czyli zdrowe i smaczne warzywa

Jednoskładnikowe obiadki dla niemowląt wprowadza się na początku rozszerzania diety, czyli pomiędzy 4. a 6. miesiącem życia. Warzywa w słoiczkach HiPP BIO pochodzą z kontrolowanych upraw ekologicznych, a przeciery przygotowane z nich nie zawierają żadnych aromatów, zagęstników, konserwantów i barwników. Są to zdrowe i smaczne warzywa gotowane na parze.

Na tym etapie idealne obiadki dla niemowląt to:

 • Pierwsza marchewka HiPP BIO,

 • Pierwsza dynia HiPP BIO.słoiczek z danem dla niemowląt HiPP pierwsza marchewka, obok słoiczka dwie marchewki słoiczek z daniem dla niemowląt HiPP pierwsza dynia, obok słoiczka kawałki dyni

Jeśli maluszek polubi dania ze słoiczka i dobrze przyswaja warzywa, może wprowadzić posiłki dwuskładnikowe, np.:

 • Młodą marchew z ziemniakami HiPP BIO,

 • Dynię z ziemniakami HiPP BIO.

  na rękach dwójki ogrodników miska z małymi pomidorkami

Czas na dania mięsne w diecie niemowlęcia

W tym okresie w menu maluszka pojawiają się też posiłki warzywno-mięsne. Jest to bardzo ważne, ponieważ mięso jest źródłem białka, a także dostarcza dobrze przyswajalne żelazo. W okolicach 5-6. miesiąca życia kończą się zapasy żelaza zmagazynowane w okresie płodowym. Mięso jest źródłem tego pierwiastka, a zatem czas na smakowite obiadki na bazie ekologicznych warzyw i mięsa.

Nie zapominamy także o rybach – to doskonały moment na ich wprowadzenie. Są zdrowe, zawierają cenne kwasy tłuszczowe i jod. Ponadto właśnie teraz kształtują się nawyki i preferencje smakowe, pora zatem na przyzwyczajenie maluszka do zdrowych ryb.

HiPP proponuje małym smakoszom znakomite obiadki:

 • Krem z marchwi i ryżu z cielęciną BIO,

 • Potrawka z ziemniaczkami i królikiem,

 • Puree z ziemniaczków z kukurydzą i indykiem BIO,

 • Dynia z indykiem BIO,

 • Marchewka z ziemniaczkami i łososiem.

  słoiczek z daniem dla niemowląt HiPP krem z marchwi i ryżu z cielęciną, obok słoiczka marchew, mięso i miseczka ryżusłoiczek z daniem dla niemowląt HiPP puree z ziemniaczków z kukurydzą i indykiem, obok słoiczka mięso, kawałki kukurydzy i ziemniaki

Dalszy rozwój dziecka i rozszerzanie diety

Kolejne dania dla niemowlaka to nowe składniki, zdrowe warzywa (np. brokuły, buraczki, pomidory). Oczywiście wszystkie nowości wprowadzamy pojedynczo, stopniowo, obserwując reakcje maluszka.

Po ukończeniu 7. miesiąca, jeśli dziecko radzi sobie z przeżuwaniem drobnych cząstek, można wzbogacić menu o smakowite propozycje, takie jak Młode jarzynki z ryżem i cielęciną BIO czy Ziemniaki z buraczkami, jabłkiem i delikatną wołowiną BIO.

Następny etap to większe cząsteczki do pogryzienia i bogatsze smaki. Obiadki dla rocznego dziecka to już naprawdę kuszące i bardzo smaczne zestawienia, takie jak Risotto warzywne z delikatnym indykiem BIO, Kluseczki z rybą i warzywami w pomidorach czy Kasza bulgur z warzywami, cieciorką i wołowiną BIO.

Apetycznie prezentują się również inspirowane kuchnią włoską dania z serii Pasta Bambini HiPP BIO (Spaghetti z pomidorami i mozarellą BIO, Rigatoni Napoli BIO, Tagliatelle w sosie szpinakowo-serowym BIO).

Dania w słoiczkach dla dzieci – dlaczego warto je podawać?

W przypadku dań w słoiczkach HiPP mamy gwarancję jakości składników oraz informacje o ich pochodzeniu (ekologiczne uprawy i hodowle). Na tym jednak nie koniec, jeśli chodzi o zalety obiadków dla dziecka z logo HiPP:

 • są praktyczne, wygodne, można je podać w domu, na spacerze itp.,

 • nie zawierają konserwantów,

 • składniki i proces produkcji podlegają rygorystycznym kontrolom i testom,

 • skład jest zbilansowany i dostosowany do potrzeb dziecka na danym etapie rozwoju,

 • porcja i konsystencja są odpowiednie do wieku dziecka.

Dodaj komentarz