nawilżacz powietrza ze zbiornikiem na wodę

Wielu z nas ma problem z wilgocią w domu, jednak również suche powietrze może stanowić przyczynę wielu niedogodności. Jest ono odpowiedzialne nie tylko za nasze samopoczucie, prowadząc do problemów ze snem czy gardłem, ale również oddziałuje na różnego rodzaju materiały wykończeniowe czy wyposażenie domu. Jak zatem poradzić sobie z suchym powietrzem i nawilżać powietrze w domu? Chociaż wciąż stosowane są różnego rodzaju domowe sposoby, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest nawilżacz powietrza.

Niekorzystny wpływ suchego powietrza

Wilgotność powietrza to nic innego, jak procentowa zawartość cząsteczek wody, które przypadają na określoną jednostkę objętości powietrza. Ze względu na to, że inne warunki panują wewnątrz pomieszczeń, a inne na zewnątrz, w każdym z tych przypadków stosuje się więc odmienne normy. Dla pomieszczeń zamkniętych, takich jak domu i mieszkania odpowiedni poziom wilgotności to między 30-60%, a najbardziej komfortowe warunki uzyskuje się przy wilgotności 40-60%, przy jednoczesnym zachowaniu temperatury w zakresie 20-22 stopni Celsjusza. Im niższa temperatura, tym wyższy powinien być stopień nawilżenia powietrza i odwrotnie, przy wysokiej temperaturze powinien on oscylować w dolnych granicach normy.

Co dzieje się, gdy nawilżenie powietrza jest za niskie? Pojawiają się pierwsze niekorzystne efekty odczuwane przez domowników i widoczne w trakcie eksploatowania mieszkania. Pierwsze niechciane skutki to przede wszystkim pogorszenie stanu skóry. Staje się ona sucha, swędzi, a u osób wrażliwych i ze skłonnością do alergii mogą pojawić się również zmiany atopowe. W krótkim czasie przy suchym powietrzu w domu u większości osób występuje chrypka, drapanie w gardle, trudności z oddychaniem, zwiększona podatność na infekcje i problemy z przesuszoną śluzówką oka i nosa. U dzieci i alergików suche powietrze może powodować reakcje alergiczne, czego przyczyną najczęściej są drobnoustroje i kurz unoszące się w powietrzu. Niska wilgotność powietrza utrudnia również prawidłowy odpoczynek, powodując chrapanie, a także efekt zatkanego nosa po przebudzeniu.

Wśród negatywnych skutków zbyt małej wilgotności powietrza nie należy zapominać również o elementach wykończenia wnętrz. Suche powietrze może skutkować kruszeniem się, kurczeniem i nieestetycznym wykrzywianiem różnego rodzaju materiałów, w tym przede wszystkim porcelany, papieru, wosku i drewna.

Jak nawilżyć powietrze w domu?

Zanim zaczniemy szukać rozwiązania, które pozwoli nam na nawilżenie powietrza, warto upewnić się, jaka właściwie wilgotność panuje w naszym domu. Może się bowiem okazać, że pomimo naszych obaw wcale nie jest nam potrzebny zakup nawilżacza powietrza czy innego urządzenia o podobnym działaniu, a to co odbieramy za objawy suchego powietrza jest np. skutkiem infekcji. By sprawdzić poziom wilgotności, należy zaopatrzyć się w higrometr lub termometr z higrometrem. Wbrew pozorom nie jest to drogi wydatek, zwłaszcza że wielu z nas ma w domach tzw. stacje pogodowe, które zawierają w sobie te urządzenia. Pamiętajmy, że temperatura ma ogromny wpływ na wilgotność powietrza, dlatego zawsze należy mierzyć i analizować oba parametry jednocześnie.

elegancki odświeżacz powietrza

Jeżeli faktycznie borykasz się z problemem suchego powietrza w domu, zanim podejmiesz działania, warto ustalić jaka jest ich przyczyna. W tym celu można skorzystać z pomocy fachowca, który ustali czy system wentylacji w naszym domu jest sprawny i czy cyrkulacja powietrza zachodzi w sposób prawidłowy. Jeżeli przyczyną problemu okaże się wentylacja grawitacyjna, można wspomóc się mechanicznymi wentylatorami, które wymuszają ruch powietrza. Wbrew pozorom, obecne na rynku wentylatory są urządzeniami stosunkowo cichymi. Inną przyczyną problemu mogą być również zbyt szczelne okna plastikowe, które nie przepuszczają w prawidłowy sposób powietrza. Jeżeli nie chcemy wymieniać okien, można zamontować w nich specjalne nawiewniki, które w zależności od wilgotności względnej regulują dopływ powietrza nawiewanego z zewnątrz.

A co w sytuacji, kiedy problem z suchym powietrzem występuje tylko okresowo, np. w sezonie grzewczym? Wtedy najprostszym rozwiązaniem są nawilżacze powietrza, które w szybki i bezproblemowy sposób podniosą wilgotność względną w naszym domu.

Nawilżacze powietrza

Jaki nawilżacz powietrza wybrać? Na rynku znajdziemy wiele rozwiązań, różniących się nie tylko pod względem sposobu działania, ale również ceny. To, na jaki typ się zdecydujemy w dużej mierze zależy od naszych oczekiwań, warto więc sprecyzować je zanim podejmiemy decyzję o zakupie. Najtańsze modele działają bez żadnych ograniczeń, droższe z kolei zazwyczaj uruchamiają się automatycznie, gdy wilgotność spadnie poniżej konkretnego poziomu. Wybierając nawilżacz powietrza powinniśmy zwrócić uwagę przede wszystkim na zasadę jego działania, moc i wydajność, a dopiero potem na wygląd czy cenę.

mały odświeżacz powietrza
Źródło obrazka – obi.pl

Czytaj też https://zaradnakobieta.pl/19958.nawilzanie-powietrza-podczas-upalow-jaki-nawilzacz-powietrza-wybrac

Nawilżacz powietrza na kaloryfer

Tego typu nawilżacze są tanie i proste w użyciu. Zazwyczaj są to ceramiczne pojemniki, które napełnia się wodą i wiesza na grzejniku. Decydując się na nawilżacze na kaloryfery należy pamiętać, że cechują się one stosunkowo niską wydajnością, w zależności od warunków woda paruje w różnym tempie, jednak zazwyczaj opróżnienie 250ml trwa co najmniej kilka dni. Co ważne, wodę w nich należy wymieniać codziennie, w przeciwnym razie mogą tam rozwinąć się niebezpieczne bakterie. Z tego też względu nie są one polecane jako nawilżacze powietrza dla dzieci.

Nawilżacz ultradźwiękowy

Nawilżacz ultradźwiękowy to niewielkie urządzenie, które za pomocą niesłyszalnych dla nas ultradźwięków przekształca wodę w mikroskopijną mgiełkę. To rozwiązanie ciche i stosunkowo energooszczędne, zwłaszcza że większość z dostępnych na rynku modeli posiada higrostat, który reguluje pracę nawilżacza. Ze względu na mechanizm swojego działania, nawilżacz ultradźwiękowy nie jest polecany posiadaczom m.in. kotów i psów, dla których wydawane przez urządzenie dźwięki mogą być mocno dokuczliwe. Urządzenia ultradźwiękowe to dobra propozycja jako nawilżacze powietrza dla dzieci, gdyż wiele z nich pełni od razu rolę lampki nocnej i stanowi estetyczny element dekoracyjny pokoju. Warunek jest jeden, muszą być one napełniane wodą pozbawioną kamienia. W przeciwnym razie zostanie on również rozbity na mikrocząsteczki i rozniesiony po pomieszczeniu, tworząc nieestetyczny, biały osad. Co więcej, może on dostawać się również do naszych płuc.

Nawilżacz ewaporacyjny

Najbardziej zaawansowanym rozwiązaniem, jeśli chodzi o nawilżacze powietrza, są urządzenia ewaporacyjne. Czym się wyróżniają? Wykorzystują one proces naturalnego odparowania wody, dzięki czemu są nie tylko ciche, ale również bezpieczne dla ludzi i zwierząt domowych. Nawilżacz powietrza ewaporacyjny zawiera specjalne filtry i dyski, które są zamoczone w wodzie oraz wentylator, który wymusza ruch powietrza z zewnątrz poprzez wspomniane dyski, jednocześnie je nawilżając, a następnie kieruje z powrotem do otoczenia. W przypadku tego nawilżacza powietrza z powodzeniem można stosować wodę sieciową. Dzięki wbudowanemu higrometrowi utrzymują one poziom wilgotności na stałym poziomie.

Więcej informacji znajdziesz na https://www.obi.pl/porady/mieszkac/nawilzacz-powietrza-na-lato/

Dodaj komentarz