odpady bio

Odpady biodegradowalne wymagają odpowiedniego przechowywania. O czym powinniśmy pamiętać?

Czym są odpady bio?

Bioodpady to odpady organiczne pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego, które mogą być poddane procesowi kompostowania lub biodegradacji.

Tego typu odpady należy odpowiednio przechowywać, aby następnie przekazać je do spółki komunalnej. Następnie mogą być one odpowiednio przetworzone. Można również przetwarzać je samodzielnie.

Jak należy przechowywać odpady bio?

Tego typu odpady można przechowywać w specjalnych pojemnikach lub kompostownikach, które zapobiegają rozprzestrzenianiu się zapachów i pojawianiu się insektów oraz umożliwiają kompostowanie odpadów.

W domach jednorodzinnych bioodpady można przechowywać w specjalnych pojemnikach z tworzywa sztucznego, które są dostępne w sklepach. Pojemniki na bioodpady – https://abrys-technika.pl/kategoria-produktu/pojemniki-na-bioodpady/ mają często wygodne uchwyty do przenoszenia i pokrywy, które zapobiegają rozprzestrzenianiu się zapachów. Mogą mieć też perforacje, by umożliwić odpowiednie wysuszenie odpadów. Przy wyborze pojemnika na bioodpady warto również zwrócić uwagę na to, czy posiada on kółka ułatwiające przemieszczanie go w razie potrzeby. Stosuje się głównie pojemniki z tworzywa sztucznego, które są lekkie i łatwe w przenoszeniu, a w utrzymaniu w czystości.

W niektórych gminach odpady bio przekazuje się również w workach. Aby łatwiej przechowywać odpady w workach, można zdecydować się na kupno specjalnych stelaży pod worki.

W blokach mieszkalnych lub budynkach wielorodzinnych bioodpady najczęściej przechowuje się w specjalnych kontenerach umieszczonych na zewnątrz budynku. W takim przypadku stosuje się mniejsze pojemniki na bioodpady, które pozwalają na łatwe przechowywanie tych odpadów, a potem wyniesienie ich do kontenera. Mogą być to pojemniki na bioodpady wyposażone też w biodegradowalne worki.

Jak postępować z odpadami bio?

Odpady bio można przekazywać do firmy komunalnej, ale również można samodzielnie je przetwarzać, co jest również dobrym rozwiązaniem pod kątem ekologii. Wybrane gminy oferują też zniżki na odbiór odpadów dla osób, które samodzielnie kompostują odpady biodegradowalne.

Jeśli zatem mieszkasz w domu jednorodzinnym i masz odpowiednią przestrzeń, możesz zbudować własny kompostownik. Kompostownik to specjalny pojemnik, zwykle wykonany z drewna albo z tworzywa, w którym bioodpady są rozkładane przez mikroorganizmy. Kompostowanie pozwala na produkcję naturalnego nawozu do ogrodu lub działki.

Wobec tego postępowanie z odpadami typu bio będzie zależało głównie od sposobu ich odbioru oraz od tego, czy chcemy kompostować je samodzielnie.

Dodaj komentarz