gotowanie

Obróbka cieplna, czyli najogólniej rzecz biorąc gotowanie, to forma przetwarzania żywności, polegająca na poddaniu jej działaniu wysokiej temperatury.  Ma ona na celu zmianę konsystencji składników, zmiękczenie, rozluźnienie tkanek– przez co stają się dla nas łatwiejsze do strawienia. W wysokiej temperaturze ginie szkodliwa flora bakteryjna. Ale gotowanie to także sposób na wyzwolenie z żywności aromatów i smaków. Niestety obróbka termiczna, powoduje rozkład cennych witamin i składników mineralnych, a prowadzona w niewłaściwy sposób prowadzi do wydzielania szkodliwych dla naszego zdrowia substancji.

Jak zatem gotować, by zminimalizować negatywne skutki działania temperatury?

  • gotowanieWykorzystaj parę – gotowanie na parze uważa się za najzdrowszy sposób przygotowywania posiłków. Parować można w zasadzie wszystko, od warzyw, poprzez kasze, ryż po ryby i mięso. Ten sposób obróbki cieplnej do minimum eliminuje wypłukiwanie i rozkład witamin rozpuszczalnych w wodzie. A dodatkowo żywność przygotowana w ten sposób zachowuje maksimum walorów smakowych, nie wymaga dodatku tłuszczu ani soli.  Parować możemy używając do tego celu garnek i sitka metalowe czy bambusowe lub zaopatrzyć się zapatrzyć w specjalistyczny parowar. Zaletą tych ostatnich, prócz zachowania bogactwa smaku i składników odżywczych jest także  oszczędność energii i czasu (w jednym urządzeniu ugotujemy na raz kilka dań).
  • gotowanieSmażenie bez tłuszczu ? – tak to jest możliwe. Jednak nie łudźmy się, że dokonamy tego cudu na patelni za kilkanaście złotych. Jest możliwe jedynie na patelniach z wysokogatunkowej stali i  o specjalnej konstrukcji dna, (np. patelnia groszkowa marki Philipiak). Gdy nie możemy obyć się bez tłuszczu, a do smażenia niektórych potraw jest on po prostu niezbędny, zastosujmy niewielką ilość oleju odpornego na wysokie temperatury, np rzepakowego lub kokosowego, a po smażeniu koniecznie odsączmy produkty na papierowym ręczniku
  • Zdrowe grillowanie – najlepiej na grillu elektrycznym (kontaktowym). Upieczone w ten sposób mięso, warzywa, ryby są smaczne, chrupkie, a przede wszystkim skapujący tłuszcz potrawy pali się , nie tworzą się niebezpieczne, rakotwórcze związki. No i możemy go „odpalić” w domu o każdej porze roku.
  • Błyskawiczne blanszowanie – czyli szybka obróbka cieplna w wodzie, w wysokiej temperaturze, a następnie zatrzymanie procesu termicznego, przy pomocy zimnej wody. To dobry sposób na przygotowanie warzyw, które zachowują chrupkość, konsystencję, nie tracąc przy tym większości witamin i składników mineralnych. Mało tego, poddane szokowi termicznemu i dokładnie osuszone warzywa, nie tracą bogactwa składników odżywczych po zamrożeniu

źródła zdjęć: www.pinterest.com

Dodaj komentarz