wirus rota - wyjtkowo wredny zarazek

Co to za wirus i jak się nim zaraża?

Rotawirus ( z łac. rota znaczy koło) – należący do rodziny  reowirusów, jest jedną z najczęstszych przyczyn ostrych biegunek u dzieci i niemowląt. Wyróżnia się pięć rodzajów rotawirusów, A,B,C,D, E z czego trzy atakują człowieka. Za około 90% zakażeń odpowiedzialny jest wirus typu A. Wirus przenosi się droga pokarmową, poprzez spożycie pokarmu skażonego kałem osoby chorej lub poprzez przeniesienie wirusa z zakażonych sprzętów (np. poręczy, klamek) do ust. Źródłem zakażenia wirusem może być woda. Udowodniono, że rotawirus przenosi się także drogą kropelkową ( kichanie, kaszel, kontakt ze śliną). Jedynym sposobem na uniknięcie zakażenia jest przestrzeganie zasad higieny: bardzo dokładne mycie rąk, odkażanie toalety, nocników, wygotowywanie pościeli i ręczników, używanie pieluszek jednorazowych. Aktywność wirusów zmniejsza alkohol etylowy oraz preparaty do odkażania sanitarnego z podchlorynem sodu. Zakażenie wirusem rota zwane jest także grypą jelitową lub żołądkową, jednak z wirusem grypy nie ma nic wspólnego.

Objawy zakażenia

wirus rota - wyjtkowo wredny zarazekPierwszymi objawami zakażenia wirusem rota są uporczywe wymioty, trwające około 2 dni. Następnie dochodzi ostra biegunka, która może potrwać nawet do tygodnia. Do typowych objawów najczęściej dochodzi umiarkowana gorączka, stan ogólnego osłabienia, bóle brzucha, czasem zakażeniu towarzyszy infekcja górnych dróg oddechowych.

Jak postępować w przypadku zakażenia?

Na zakażenie wirusem rota nie ma skutecznego lekarstwa. Infekcja wirusem, może być przyczyną zagrażającego życiu odwodnienia. Dotyczy to zwłaszcza niemowląt i małych dzieci, które często z tego powodu trafiają do szpitala. Właściwa  opieka może zapobiec niebezpiecznemu odwodnieniu. Podstawą jest częste podawanie płynów, najlepiej małymi porcjami (po 1 łyżeczce), co kilka minut. Można podawać chłodną wodę, herbatkę, jednak najskuteczniej nawodnią elektrolity dla dzieci (gotowe preparaty do kupienia w aptekach).  Płyny ciepłe oraz podawanie ich w dużej ilości naraz wzmaga wwirus rota - wyjtkowo wredny zarazekymioty. Przez te dni, nie należy podawać stałych posiłków.  Dzieci karmione  piersią, należy przystawiać jak najczęściej.

Po ustąpieniu objawów, pod warunkiem odpowiedniego nawadniania organizmu chorego, najczęściej dochodzi do całkowitego wyzdrowienia. Bywa, że objawy nadwrażliwości jelitowej utrzymują się jeszcze do kilkunastu dni po ustaniu typowych objawów. Wówczas należy przyjmować probiotyki (najlepiej te naturalne, zawarte w  jogurtach, kefirach, maślankach), które pozwolą na zasiedlenie na powrót, przewodu pokarmowego dobroczynnymi bakteriami oraz stosować lekkostrawną dietę.

źródło: www.wikipedia.pl, źródła zdjęć: www.pinterest.com

Dodaj komentarz