Kiszona kapusta - doceń jej właściwości

Na czym polega proces kiszenia kapusty?

Doceń kiszoną kapustęKiszenie kapusty – to proces fermentacyjny, zachodzący poszatkowanym i zasolonym warzywie, z udziałem szczepów bakterii mlekowych. W wyniku tego procesu, cukry proste rozkładają się do kwasu mlekowego, który zakwaszając środowisko, hamuje procesy gnilne.

Dlaczego warto jeść kiszoną kapustę?

Kapusta kiszona jest bogatym źródłem witaminy C. Co ciekawe, właśnie ukiszona, zawiera jej dużo więcej niż surowa, bo witamina C powstaje w procesach fermentacyjnych. Prócz witaminy C, kapusta zawiera również sporo witamin z grupy B oraz witaminy K, A, E, związki siarkoorganiczne, selen, potas, wapń  oraz naturalne przeciwutleniacze: polifenole i karotenoidy. Jako, że w procesach fermentacyjnych, węglowodany ulegają rozkładowi, kapusta kiszona jest bardzo mało kaloryczna (100 gram  to tylko 17 kcal), za to bogata w błonnik. Kwas mlekowy oraz bakterie fermentacyjne mają dobroczynny wpływ na układ pokarmowy. Wzmagają pDoceń kiszoną kapustęerystaltykę jelit, regulują wydzielanie żółci, ułatwiają trawienie, likwidują zaparcia, przywracają prawidłowa florę bakteryjną po antybiotykoterapii oraz wzmacniają system odpornościowy. Za względu na obecność związków o  silnych właściwościach  antyoksydacyjnych – kapusta kiszona wykazuje działanie antynowotworowe.

Z woreczka czy z beczki, czyli jak wybrać dobrą kapustę?

Kapusta kiszona, dobrej jakości powinna mieć jasną (ale nie białą) barwę, być jędrna i nie posiadać obcego nieprzyjemnego zapachu (np. octu). Najbardziej wartościowa jest kapusta kiszona wprost z beczki. Przepakowana do foliowych torebek, zazwyczaj zawiera dodatek konserwantu (sorbinianu postasu). Z kolei kapusta poddana procesowi pasteryzacji, traci większość swych dobroczynnych właściwości.

źródła zdjęć: www.pinterest.com

Dodaj komentarz