Pokonać trądzik

Trądzik młodzieńczy – co tak naprawdę go powoduje

Pokonać trądzikTrądzik (łac. acne vulgaris), czyli występujące najczęściej na skórze twarzy, rzadziej na szyi, plecach, ramionach, zmiany o charakterze zapalnym. Pojawia się w wieku dojrzewania. Pod wpływem zmian hormonalnych dochodzi do najmierniej produkcji łoju i wzmożonego rogowacenia.  Zrogowaciałe pokłady naskórka zamykają ujście gruczołów łojowych. I tak powstają zaskórniki. Obecne na skórze bakterie, szczególnie z grupy Propiniobacterium acnes w takich warunkach rozwijają bardzo dobrze,  w konsekwencji powodują stan zapalny. Wówczas zmiany stają się czerwone, bolesne, obrzęknięte, gromadzi się w nich ropa.

Trądzik – jak leczyć go skutecznie?

Leczenie trądziku zależy od stopnia jego nasilenia.

  • Pojedyncze zaskórniki, pojawiające się od czasu do czasu pryszcze – to trądzik łagodny
  • Grudki, krostki, zmiany o charakterze zapalnym – trądzik o umiarkowanym charakterze
  • Cysty, głębokie wykwity, zmiany zapalne pokrywające większość twarzy – ciężka odmiana trądziku

Pokonać trądzikTrądzik o umiarkowanym i łagodnym nasileniu możemy leczyć preparatami dostępnymi bez recepty o charakterze bakteriobójczym, zawierające w swoim składzie tlenek benzoilu (np. Aquaclin). Dodatkowo należy stosować preparaty złuszczające naskórek np. zawierające kwasy owocowe lub kwas salicylowy. U osób które cierpią na trądzik leczenie to także codzienna, systematyczna pielęgnacja. Dokładne, aczkolwiek delikatne oczyszczanie, tonizacja i nawilżanie – to zabiegi, które muszą być wykonywane minimum dwa razy dziennie. Trądzik o ciężkim przebiegu bezwzględnie należy leczyć pod nadzorem  dermatologa, bowiem niewłaściwe postępowanie lub zaniedbanie leczenia może spowodować  blizny, nierzadko pozostające na całe życie.

Co może nasilać powstawanie pryszczy  

  • Dieta – w dużym stopniu wpływa na wygląd i kondycję skóry. Zjedzenie czekolady czy tłustych i ostrych dań, chipsów, majonezu najczęściej skutkuje pojawieniem się nowych wyprysków.
  • Zmiany hormonalne – nowe pryszcze na buzi zwiastują u dziewczyn pojawienie się w niedługim czasie miesiączki
  • Walce z trądzikiem nie sprzyjają także: stres, przemęczenie, nieprzespane noce…i imprezy.

źródła zdjęć: www.pinterest.com

Dodaj komentarz