Urostomia. Jak nauczyć się z nią żyć?

Co to jest urostomia i kiedy zachodzi potrzeba jej wyłonienia

Urostomia. Jak nauczyć się z nią żyć?Urostomia – to wyprowadzenie przewodów moczowych poprzez powłoki brzuszne, dzięki czemu mocz odprowadzany jest na zewnątrz z pominięciem cewki moczowej. Konieczność przeprowadzenia takiego zabiegu zachodzi w przypadkach ciężkich chorób układu moczowego, jak np. nowotworów, gruźlicy dróg moczowych, kamieni w moczowodach lub nerkach, urazów pęcherza lub przewodów moczowych a także wad wrodzonych układu moczowego. W zależności od rodzaju schorzenia, urostomia może zostać wyłoniona na jakiś czas lub na stałe.

Życie z urostomią – sprzęt, pielęgnacja, wsparcie

Oddawanie moczu poprzez otwór w powłokach brzusznych zachodzi niekontrolowanie, dlatego urostomia musi być przez cały czas zaopatrzona w worek do którego spływa mocz. Worki posiadają specjalne zawory zapobiegające cofaniu się moczu oraz kranik, poprzez który opróżnia się worek.  Systemy urostomijne mogą być jedno lub dwu- częściowe.  W tych pierwszych worek przyklejany jest za pomocą przylepca do skóry wokół stomii, po czym po 1 lub 2 dniach odklejany i wymUrostomia. Jak nauczyć się z nią żyć?ieniany na nowy. System dwuczęściowy jest złożony z worka oraz płytki. Płytka pozostaje na dłużej na skórze, wymienia się jedynie worki. Worki występują w dwóch kolorach: beżowe (bardziej dyskretne) oraz przezroczyste (umożliwiają kontrolowanie stopnia napełnienia worka). Od strony kontaktu ze skórą worki są pokryte przyjemną dla ciała flizeliną. Sprzęt urostomijny dobierany jest w zależności od potrzeb pacjenta, ze szczególnym uwzględnieniem jego stylu życia, preferencji i wygody. Odpowiednio dobrany sprzęt powinien zapewniać maksymalne poczucie bezpieczeństwa i dyskrecję.

Gwarancją powrotu chorego do normalnego życia rodzinnego, społecznego, zawodowego, towarzyskiego, jest wsparcie zarówno ze strony personelu medycznego jak i najbliższych osób.

źródła zdjęć: www.convatec.pl

Dodaj komentarz