Od L-argininy do tlenku azotu

 

Co to jest L-arginina i jak działa?

Od L-argininy do tlenku azotuL- arginina, czyli kwas 2-amino 5-guanidynowalerianowy, jest zaliczany do grupy aminokwasów endogennych (organizm człowieka wytwarza go sam). Z wiekiem, możliwości syntezy tego aminokwasu spadają. L-arginina pełni fundamentalna rolę w przemianach azotowych organizmów żywych, uczestniczy w przenoszeniu azotu w cyklu Krebsa oraz syntezie kreatyniny. Końcowe produkty przemian metabolicznych L – argininy : tlenek azotu, poliamidy oraz kreatyna – pełnią funkcje regulacyjne w organizmie człowieka.

Tlenek azotu – cząsteczka życia

W 1998 roku dwaj uczeni: Louis Ignarro, Ferio Murad i Robert Furchgott, otrzymali Nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny i fizjologii za badania nad rolą cząsteczki tlenku azotu (NO). Jak pokazały, miedzy innymi ich badania, cząsteczka ta pełni wiele podstawowych funkcji życiowych  w organizmie człowieka. NO obniża napięcie naczyń krwionośnych, hamuje przyleganie i agregację płytek krwi. Tlenek azotu jest składnikiem odpowiedzialnym za prawidłowe funkcjonowanie układu krwionośnego. Jest sprzymierzeńcem w profilaktyce oraz walce z nadciśnieniem tętniczym, miażdżycą, chorobami serca, udarami Ponadto NO uczestniczy w przenoszeniu informacji w układzie nerwowym, bierze udział w odpowiedzi immunologicznej.

Tlenek azotu a potencja

Od L-argininy do tlenku azotuAby doszło do trwałej erekcji, ciała jamiste członka wypełniają się krwią i w nich pozostają. I tu właśnie kluczową rolę odgrywa cudowna cząsteczka –  tlenek azotu. Jest on odpowiedzialny za rozkurczanie i dopływ krwi do naczyń. W dzisiejszych czasach, problemy z erekcją, nie są niestety rzadkością. Stres, nieregularny tryb życia, przemęczenie – prowadzą do problemów potencją. Dlatego w takich przypadkach ratunkiem może się okazać suplementacja L-argininą, która jest prekursorem tlenku azotu. Głównym składnikiem środków wspomagających potencję, dostępnych bez recepty (np. Permen Go) jest właśnie L- arginina.

źródła zdjęć: www.pinterest.com

Dodaj komentarz