Domowe syropy na kaszel u dziecka

Nadeszła jesień, a wraz z nią sezon na infekcje. Dla dzieci, najczęściej tych, uczęszczających do żłobków i przedszkoli oraz ich rodziców, to trudny okres, nierównej walki z katarem i kaszlem. Gdy mamy do czynienia z typowo wirusową infekcją, warto wspomagać walkę z objawami przeziębienia domowymi sposobami. Na pytanie: „ Co na kaszel u dzieci ?” –  odpowiadam: syrop z cebuli i syrop z buraka! Są skuteczne, tanie, bezpieczne nawet dla dzieci i kobiet w ciąży przede wszystkim naturalne. Ich lecznicze właściwości znane są od pokoleń.

Domowe syropy na kaszel u dzieckaSyrop z buraków. Jako, że burak jest źródłem antocyjanów, betainy, witaminy C, kwasu foliowego, żelaza, magnezu, wapnia  – toteż  syrop z niego ma działanie przeciwzapalne, przeciwwirusowe, wzmacniające odporność, a dodatkowo wspomaga odkrztuszanie i wzmacnia górne drogi oddechowe.

Składniki i wykonanie:

  • 2 duże buraki (najlepiej z ekologicznych upraw)
  • 2 łyżki cukru (zamiast cukru, jeśli dziecko nie ma alergii, można użyć miodu)

Buraki zetrzeć na tarce o grubych oczkach. Dodać cukier (lub miód) i podgrzewać na małym ogniu, nie doprowadzając do wrzenia. Następnie wywar należy przecedzić. Syrop z buraka można podawać dzieciom co kilka godzin po łyżeczce.

Domowe syropy na kaszel u dzieckaSyrop z cebuli – ekstrakt z cebuli dostarcza niezbędnych w walce z infekcją witamin: A,B1, B2, C oraz mikroelementów: selenu, potasu, cynku. Syrop z cebuli działa  wykrztuśnie (upłynnia wydzielinę z oskrzeli), a dodatkowo ma działanie antyseptyczne oraz stymulujące układ immunologiczny.

Składniki i wykonanie:

  • 2 spore cebule (najlepiej z uprawy ekologicznej)
  • 2 łyżki cukru lub miodu

Cebulę obrać i pokroić w plastry. W naczyniu układać warstwami cebulę, oraz cukier. Odstawić w ciepłe miejsce na kilka godzin (lub całą noc). Kiedy cebula puści sok, syrop, należy przecedzić przez sitko. Syrop z cebuli dzieci kilkuletnim można podawać co kilka godzin po łyżeczce. Aby wzmocnić lecznicze właściwości syropu, możemy dodać 2 pokrojone ząbki czosnku.

źródła zdjęć: www.pinterest.com

Dodaj komentarz