Dłużej tego nie wysiedzisz … czyli 5 pytań o hemoroidy
  1. Co to są hemoroidy?

W kanale odbytu znajdują się tzw. guzki krwawnicze, które, wypełnione krwią, jak poduszki uszczelniają jego ściany i wraz ze zwieraczem kontrolują wydalanie. Jednak, kiedy guzki rozciągają się i nadmiernie wypełniają krwią – wówczas może dochodzić do stanów zapalnych guzków oraz tkanek w okolicy odbytu, czyli hemoroidów.

  1. Jak i dlaczego powstają?

Dłużej tego nie wysiedzisz … czyli 5 pytań o hemoroidyPrzyczynę powstawania hemoroidów upatruje się w niewłaściwym trybie życia. Głównym sprawcą choroby jest zła dieta (uboga w błonnik i płyny), stres, który nie sprzyja regularnym wypróżnieniom oraz niewystarczająca ilość ruchu. Hemoroidy, to także częsta dolegliwość kobiet w ciąży i w okresie połogu.

  1. Jakie są objawy choroby?

Hemoroidy dają bardzo nieprzyjemne objawy. Należą do nich ból i trudności podczas wypróżniania. Guzki, podczas mocnego parcia pękają i krwawią. Rany okolic odbytu trudno się goją, dlatego osoby cierpiące na hemoroidy skarżą się na ciągły ból, swędzenie, pieczenie, nasilające się zwłaszcza podczas siedzenia. Krwawienie z okolic odbytu zawsze wymaga konsultacji lekarza, gdyż może to być także objaw innych groźnych chorób (np. nowotworu).

  1. Jak to się leczy?

Dłużej tego nie wysiedzisz … czyli 5 pytań o hemoroidyHemoroidy w mało zaawansowanym stadium można skutecznie leczyć w domu. Leki w postaci czopków i maści dostępne są bez recepty. Ich działanie polega na obkurczeniu i wzmocnieniu naczyń krwionośnych, niektóre dodatkowo mają składniki o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Warte uwagi są preparaty zawierające w składzie ekstrakt z ruszczyka kolczatesgo (na przykład maść na hemoroidy ruskorex ). Właściwości lecznicze tej rośliny znane były w medycynie naturalnej od stuleci. Ekstrakt z ruszczyka zwiększa napięcie naczyń żylnych, obkurcza je, zwiększa przepływ i ciśnienie krwi żylnej, zmniejsza wynaczynienie białek w obrzęku. Zaawansowane stany choroby leczy się operacyjnie, za pomocą lasera lub krioterapii.

  1. Jak zapobiegać chorobie?

Profilaktyka choroby hemoroidalnej sprowadza się głownie do zapobiegania zaparciom. Przeciwdziała temu dieta bogata w błonnik oraz duże ilości płynów. Powstawaniu hemoroidów sprzyja siedzący tryb życia, dlatego w profilaktyce choroby ważny jest ruch. Należy także dbać o regularne wypróżnienia i higienę okolic odbytu. Gdy tylko poczujemy dyskomfort podczas wypróżniania, należy zaopatrzyć się w czopki lub maść na hemoroidy, bo choroba we wczesnym stadium o wiele łatwiej i skuteczniej się leczy.

źródła zdjęć: www.pinterest.com

Dodaj komentarz