Drób – czy warto go jesć?

Drób – czy warto go jesć?Drób – wartości odżywcze

Drób, czyli mięso ptaków hodowlanych, jest przede wszystkim bogatym źródłem, dobrze przyswajalnego białka. Zawiera niewiele tłuszczu, który gromadzi się głównie pod skórą ptaków, dlatego z łatwością możemy go usunąć. Drób dostarcza witamin z grupy B: B3 i B6 oraz minerałów: cynku, selenu, magnezu, fosforu.  Mięso drobiowe uznawane jest za lekkostrawne i dietetyczne.

Czy drób zawiera hormony i antybiotyki?

W hodowli drobiu obowiązuje całkowity zakaz stosowania hormonów. Informacje, jakoby zjadany w dużych ilościach drób, był sprawcą zaburzeń hormonalnych, szybszego dojrzewania – nie zostały potwierdzone w żadnych badaniach naukowych. Jeśli chodzi o antybiotyki, to w wyjątkowych sytuacjach, gdy wystąpi choroba w stadzie, mogą być podawane ptakom. Jednak odbywa się to pod ścisłą kontrolą lekarza weterynarii. Od czasu leczenia do uboju i sprzedaży, musi upłynąć odpowiedni okres karencji, czyli czas, aby lek uległ całkowitemu rozkładowi i został wydalony z organizmu ptaków. Mięso drobiowe, które trafia do legalnego obrotu, zgodnie  z obowiązującym prawem, nie może zawierać śladów antybiotyków ani hormonów. Drób podlega pod tym względem kontroli, a w razie uchybień, wobec hodowców, stosowane są dotkliwe kary.

Drób – czy warto go jesć?Uważaj na slmonellę!

Bardziej niż antybiotyków i hormonów, w przypadku mięsa drobiowego, możemy obawiać się salmonelli, czyli bakterii, która jest sprawcą ciężkich zakażeń pokarmowych. Drobnoustroje kolonizują na mięsie surowym, a w wysokiej temperaturze  giną i nie stanowią zagrożenia. Pałeczki salmonelli giną w temperaturze 60-65 0C. Jednak łatwo je przenieść na inne produkt spożywcze, które zjadamy na surowo, np. sałatki, ciasta itp. Podczas obróbki surowego mięsa drobiowego, aby nie doszło do zakażenia drobnoustrojami innych produktów spożywczych, należy przestrzegać kilku zasad: stosować osobną deskę do krojenia, w lodówce surowe mięso umieszczać tak, aby  nie miało styczności z innymi produktami, zwłaszcza tymi, które zjadamy bezpośrednio, po pracy z surowym mięsem, należy porządnie umyć ręce, a naczynia, noże oraz deskę umyć detergentem a następnie sparzyć. Drób poddany obróbce cieplnej nie zawiera żadnych bakterii i jest zupełnie bezpieczny mikrobiologicznie.

źródła zdjęć: www.pinterest.com

Dodaj komentarz