Czy szczenię potrzebuje specjalnej karmy?

Oczywiście! Karma dla szczeniaka różni się składem od karmy dla dorosłych zwierzaków. Szczenię ma większe  zapotrzebowanie na składniki energetyczne (pochodzące z białka, tłuszczy i węglowodanów) i odżywcze (w tym na witaminy i mikroelementy) niż dorosły pies. Ale je mniejsze porcje… Przy doborze karmy dla szczeniaka należy zwrócić uwagę na jej skład. Warto, by oprócz podstawowych składników żywieniowych, wzbogacona była w wysokiej jakości białko pochodzenia zwierzęcego, warzywa  (np. marchewkę i groszek), a także dodatki w postaci witamin i składników mineralnych takich jak witamina A, witamina D, witamina E, a także mikroelementy: siarczany miedzi, cynku i manganu.

Warto mieć na uwadze także fakt, iż pełnoporcjowa sucha karma dla psa w zupełności pokrywa zapotrzebowanie kaloryczne psiaka, zależnie od jego masy ciała np.   dla dorosłego psa o wadze 8 kg potrzebne jest zaledwie 500 kcal dziennie, a dla szczenięcia 3 miesięcznego ważącego około 8 kg (jako dorosły pies będzie mieć około 20 kg) jest to już około 1000 kcal. Mimo to należy przestrzegać aby nie przekarmiać pupila – wystarczy trzymać się zaleceń producenta podanych na opakowaniu karmy.

Jaka karma dla szczeniaka, który ma problemy trawienne?

Może się zdarzyć, że mały pies, czy to z powodu niedojrzałego jeszcze układu pokarmowego, wrodzonej wrażliwości lub to nawet z powodu nadmiaru emocji i wrażeń – cierpi na dolegliwości trawienne. Objawiają się one najczęściej zbyt dużą ilością wypróżnień, niewłaściwą ich konsystencją, nadmiarem gazów. Dobór specjalnej karmy wspomoże prawidłową pracę układu pokarmowego. Karma przeznaczona dla szczeniaka z problemami trawiennymi (np. karma Purina Pro Plan Puppy OPTIDigest) jest lepiej strawna i bogatsza w składniki odżywcze, dodatkowo zawiera składniki zapobiegające odwodnieniu oraz prebiotyki stymulujące rozwój prawidłowej flory bakteryjnej w jelitach.

Czy dobór karmy ma wpływ na wygląd i kondycję sierści?

Tak! To, w jakim stanie jest sierść psa, jest jednym z wyznaczników prawidłowego odżywiania szczenięcia. Zły wygląd sierści może świadczyć o niewłaściwej ilości lub przyswajalności białka w diecie zwierzęcia. Aby wesprzeć prawidłowy wygląd i kondycję włosów pupila, należy podawać mu karmę bogatą w wysokiej jakości białko oraz kwasy tłuszczowe (np. bogata w  produkty pochodzenia zwierzęcego z łososia, kurczaka oraz wołowiny).

źródła:

Dodaj komentarz