Przepis na steka idealnego

Stek – jedna z prostszych, a zarazem najbardziej wykwintnych potraw, to nic innego jak kawek usmażonego wołowego mięsa. Niby niewiele… a tak wiele. Odpowiednio wysmażony, z dobrej jakości mięsa, cieszy podniebienia wytrawnych smakoszy. W czym tkwi zatem tajemnica idealnego steku? Jest ich dwie: mięso i smażenie.

Przepis na steka idealnegoWybór mięsa

Najlepszej jakości mięsem wołowym jest polędwica. Delikatna, miękka. Jednak zarazem najdroższa cześć wołowej tuszy. To z polędwicy powstają słynne filety mignon.  Steki również przyrządza się  z antrykotu, czyli części grzbietowej wołu. To z tego rodzaju mięsa smaży się ribeye steak (steki z oczkiem tłuszczu). Z rostbefu zaś przyrządza się steki New York strip steak . Z kolei stek o nazwie T-bone, to połączenie soczystego rostbefu z kawałkiem polędwicy, przedzielone kością.

Właściwe przygotowanie

Przepis na steka idealnegoMięso należy wyciągnąć z lodówki około godziny przed smażeniem. Mięso kroimy na plastry o grubości 3-5 cm, oczyszczamy  z błon, osuszamy na papierowym ręczniku. Steki najlepiej smażyć na patelni grillowej, posmarowanej klarowanym masłem albo olejem. Na mocno rozgrzaną patelnię, kładziemy kawałki mięsa i obsmażmy z obu stron. Oprószamy solą oraz świeżo zmielonym kolorowym pieprzem. To jak długo smażymy steki, zależy jaki stopień wysmażenia chcemy osiągnąć.

  • Stek blue, czyli praktycznie surowy. Delikatnie obsmażony, w środku surowe i lekko ciepłe mięso. Czas smażenia około 1 min. z każdej strony
  • Rare, czyli mało wysmażony- mięso w środku surowe, z rozpoczętym procesem ścinania białka. Czas smażenia 2 minuty z każdej strony
  • Średnio wysmażony, czyli medium – mięso w środku jest jędrne, lekko ścięte, warstwa na zewnątrz chrupiąca. Należy go smażyć 4 minuty z każdej strony.
  • Całkowicie wysmażony, czyli well done – smażony powyżej 6 minut z każdej strony. Mięso w środku jest całkowicie ścięte, bez wypływającego osocza.

źródła zdjęć: www.pinterest.com

Dodaj komentarz