Szpinak – wartości odżywcze, walory smakowe, zastosowanie kulinarne

Szpinak – wartości odżywcze, walory smakowe, zastosowanie kulinarneSzpinak to roślina z gatunku szarłatowatych. Prawdopodobnie pochodzi z terenów Persji, skąd trafiła do Chin. W Europie roślina pojawiła się około XI wieku. W Polsce szpinak zaczęto uprawić prawdopodobnie od końca XVII wieku. Obecnie znane i cenione warzywo, praktycznie na całym świecie. Roślina ma krótki okres wegetacji i nie nastręcza trudności w uprawie, dlatego jest niedroga i dostępna praktycznie przez cały rok. Szpinak możemy kupić w formie dojrzałych, świeżych liści, młodych listków (tzw. szpinak baby lub mini), w postaci mrożonej (liście całe lub przetarte), lub mniej popularny – szpinak konserwowy.

Czy szpinak jest zdrowy?

Szpinak jest cennym źródłem witaminy C, A, E  oraz mikroelementów, głownie fosforu i magnezu. W porównaniu do innych tego typu roślin, ma sporo białka. Jest bogaty w błonnik pokarmowy. Ze względu na obecność luteiny, zapobiega procesowi starzenia gałki ocznej, wykazuje działanie przeciwrodnikowe, antynowotworowe. Szpinakowi, przypisywano znacznie większą, niż prawdziwa, zawartość  żelaza. Było to jednak prawdopodobnie wskutek pomyłki uczonych, który podając zawartość tego pierwiastka, postawili przecinek w niewłaściwym miejscu. Wedle aktualnej wiedzy, szpinaku nie uważa się za ważne źródło tego minerału. Związki żelaza oraz wapnia, ze względu na formę związania, są mało przyswajalne. Ze względu na dużą zawartość szczawianów, szpinak nie powinien być spożywany w nadmiernych ilościach przez osoby z kamicą nerkową, dną moczanową, reumatyzmem, nadkwasotą – gdyż może pogorszyć ich stan zdrowia.

Szpinak – jak to się je?

Szpinak – wartości odżywcze, walory smakowe, zastosowanie kulinarne Świeże liście szpinaku możemy spożywać na surowo, jako dodatek do kanapek, sałatek, przekąsek lub jako składnik smoothie. Szpinak mrożony, przyrządzamy na ciepło, bez uprzedniego rozmrażania, dusząc na maśle. Warzywo podaje się na wiele różnych sposobów. Doskonale smakuje w połączeniu ze śmietaną, jogurtem, serem fetą, mięsem drobiowym, bekonem, rybami, owocami morza, truskawkami, granatem. Świetnie komponuje się z jajkami, jako dodatek do jajecznicy, jajek sadzonych, omletów. Dodany do ciasta, np. na pierogi, ravioli, kopytek – wzbogaca smak i barwi je na kolor zielony. Szpinak może być bazą do dań z makaronu, risotto, stanowić farsz do lazagne. Smak tego warzywa podkręcają: cytryna, cukier, pieprz, czosnek, gałka muszkatołowa, masło.

Źródła: www.pl.wikipedia.org

Źródła zdjęć: www.pinterest.com

Dodaj komentarz