studia na prywatnej uczelni - warto rozważyć

Często osoby, które pomyślnie zdały egzamin maturalny, decydują się na kontynuowanie nauki prywatnie. Podpowiadamy, jak wybrać najlepszą uczelnię prywatną, czyli jakie kwestie wziąć pod uwagę przed podjęciem decyzji.

Dlaczego warto studiować w niepublicznej uczelni?

Czasy, kiedy prywatne szkoły wyższe nie cieszyły się najlepszymi opiniami, odchodzą powoli do lamusa. To dobrze, ponieważ decydując się na naukę w takiej placówce, można sporo zyskać. Przede wszystkim mamy dostęp do większej liczby kierunków. Prywatne uczelnie stawiają na unikalność, zwiększając tym samym nasze szanse na rynku pracy. Po drugie nauka odbywa się w bardziej kameralnych warunkach. Oznacza to, że wykładowcy podchodzą bardziej indywidualnie do studentów, a ci z kolei mogą liczyć w większym zakresie na ich ewentualną pomoc. Prywatne uczelnie są także zazwyczaj o wiele lepiej wyposażone, a prowadzone na nich zajęcia opierają się bardziej na ćwiczeniach praktycznych niż na teorii. Mniej liczne grupy studenckie powodują, że nawet nieśmiałe jednostki szybciej nawiązują kontakty z pozostałymi.

przy wyborze uczelni prywatnej zwróć uwagę na wyposażenie pracowni

 

Jak wybrać najlepszą prywatną uczelnię?

Wiemy już, z jakich względów warto zdecydować się na studia prywatne. Czas podpowiedzieć, jak w gąszczu ofert znaleźć tę najlepszą. Oto najważniejsze kwestie ułatwiające dokonanie właściwego wyboru.

  1. Oferowany program edukacyjny

To właśnie on w pierwszej kolejności powinien zadecydować o tym, gdzie będziemy studiować. Szukajmy takich kierunków, które brzmią ciekawie i oryginalnie, ale są przy tym zgodne z naszymi zainteresowaniami. Sprawdźmy też, czy po ich ukończeniu łatwo będzie nam znaleźć pracę.

  1. Opinie na temat wybranej placówki

W drugiej kolejności sprawdźmy, jakimi opiniami cieszy się dana uczelnia. Korzystajmy nie tylko z wiedzy naszych znajomych, ale również zapoznajmy się za pośrednictwem internetu z tym, co studenci lub absolwenci mówią o interesującej nas placówce. Warto też poświęcić nieco uwagi ocenom, jakie wystawia danej uczelni i oferowanym kierunkom Państwowa Komisja Akredytacyjna.

  1. Warunki finansowe

Mowa tu nie tyle o czesnym, ile o wszelkiego rodzaju dodatkowych opłatach. Lepiej być na nie przygotowanym zawczasu. Warto też zorientować się, czy uczelnia oferuje – i na jakich warunkach – ulgi finansowe, gratyfikacje lub pomoc w formie stypendiów. Uzbrojeni w taką wiedzę, możemy się bardziej mobilizować do nauki.

  1. Praktyki i inne

lokalizacja uczelni prywatnej to ważny czynnik przy wyborze

Zanim wybierzemy interesującą nas szkołę wyższą, powinniśmy też zapoznać się z udogodnieniami, jakie nam udostępnia. Mamy tu na myśli program praktyk, możliwości odbycia stażu, wymiany zagraniczne, ale także wszelkiego rodzaju zajęcia dodatkowe. Im więcej tego typu opcji znajdziemy, tym poważniej powinniśmy potraktować wybraną placówkę. Tym bardziej że pozwolą one na wzbogacenie posiadanej wiedzy, zdobycie nowych umiejętności, ale także uatrakcyjnienie dokumentów aplikacyjnych w chwili, gdy będziemy poszukiwać pracy.

Wymienione powyżej kwestie są bardzo ważne przy wyborze dobrej uczelni prywatnej. Prócz tych wytycznych, naszą uwagę powinny zwrócić również:

  • lokalizacja szkoły – chodzi o łatwość dojazdu, ale również o to, czy placówka jest dobrze skomunikowana z pozostałymi obszarami miasta;
  • dostępne miejsca w akademiku – w ostateczności można skorzystać z opcji typu prywatne akademiki, które dysponują dużą ilością wolnych pokoi o dużo wyższym standardzie niż obiekty publiczne;
  • łatwy dostęp do najważniejszych informacji – zarówno z życia szkoły, jak i tych dotyczących kierunku, na którym studiujemy.

Pamiętajmy też, by nie skupiać się tylko na jednej placówce, ale mieć przynajmniej jeszcze jedną do porównania. Tylko tak możemy być pewni, że dokonaliśmy najlepszego wyboru.

Dodaj komentarz