co-living to wspólna nauka, wypoczynek i dzielenie kosztów życia

Start w dorosłość zawsze wzbudza mieszane uczucia. Ekscytacja bardzo często miesza się z lękiem i strachem przed nieznanym. O ile chcemy żyć na własny rachunek, bo to oznacza więcej swobody i samodzielne podejmowanie decyzji, o tyle boimy się rozstania z rodziną i dotychczasowymi przyjaciółmi. Nowe wzbudza ciekawość, ale też przeraża, zwłaszcza jeśli planujemy wyjazd do zupełnie obcego miasta, położonego daleko od domu, do którego nie będziemy mogli wpaść, gdy tylko najdzie nas taka ochota. Jesteś przed startem w dorosłość? Planujesz wyjazd na studia? Koniecznie zapoznaj się z ideą znaną pod nazwą co-living. Dzięki niej bezboleśnie wejdziesz w swoją dorosłość…

Co-living, czyli co dokładnie?

Zwrot co-living jest skrótem od angielskiego wyrażenia „community living”, czyli „ życie we wspólnocie”. I dokładnie tym jest. To styl życia, który opiera się na poczuciu wspólnoty. To forma mieszkaniowa oparta na ekonomii współdzielenia. W tym wszystkim chodzi głównie o to, aby dzieląc się pewnymi przestrzeniami, uzyskać ich wyższą jakość, a jednocześnie żyć z ludźmi, a nie tylko między nimi, i tym samym uchronić się przed samotnością. Jednym słowem chodzi o wykreowanie pełniejszej i wygodniejszej egzystencji. Co-living ma być z zasady bezproblemowym życiem, pozwalającym skupić się na rzeczach, które naprawdę mają znaczenie.

co-living opiera się na wspólnocie i dzieleniu się

Przekładając to na życie, co-living pozwala zamieszkać na naprawdę wysokim poziomie, w komfortowych warunkach, bez płacenia za te wszystkie luksusy „jak za złoto”. Czyli, zamiast wynajmować ponurą kawalerkę czy męczyć się w obskurnym akademiku, możesz zamieszkać w miejscu niesamowicie komfortowym, wręcz luksusowym. Brzmi jak bajka? A jednak jest rzeczywistością! I nie chodzi tu o żadną „komunę mieszkaniową”. Każdy z mieszkańców ma swój własny pokój albo miniapartament, który zapewnia mu prywatność, a dodatkowo może korzystać z przestrzeni wspólnych, wśród których znajduje się m.in. pralnia, siłownia, czytelnia, taras, itp. Idea co-livingu jest elastyczna, dlatego osoby chcące z niej skorzystać, mogą same wybrać, w których dziedzinach życia zechcą być „we wspólnocie”, a w której zachowają własną niezależność.

Dla kogo co-living?

Na pewno nie dla samotników z wyboru i skrajnych introwertyków, którzy nie chcą i nie lubią funkcjonować w dużych grupach. Co-living jest odpowiedni głównie do młodych ludzi, którzy np. wyjeżdżają do innego miasta na studia i nie chcą żyć w samotności, z dala od najbliższych członków rodziny i przyjaciół.  Dla młodych osób stanowi to naprawdę świetną możliwość bezbolesnego wejścia w dorosłość bez uczucia osamotnienia czy całkowitej odrębności społecznej. Poczucie, że w razie czego można na kimś polegać, jest bardzo budujące, zwłaszcza na samym starcie.

Wspólna przestrzeń w domach co-livingowych sprzyja nawiązywaniu kontaktów i wzajemnych relacji między współlokatorami. Warto w tym miejscu wspomnieć, że co-living to również rozwiązanie zapewniające korzyści ekonomiczne. Mamy świetnie wyposażone mini mieszkania (zazwyczaj jest to komfortowo urządzony pokój z łazienką i aneksem kuchennym) będące tańszą alternatywą dla wynajmu kawalerki, a już tym bardziej kupna własnego mieszkania. Zdaniem ekspertów w ideę co-livingu doskonale wpisują się współczesne prywatne akademiki, jak chociażby akademik BaseCamp w Łodzi.

Co-living i prywatne akademiki BaseCamp

Prywatny akademik w Łodzi, jak ten BaseCamp to obecnie najlepszy przykład co-livingu w Polsce. Do tej pory takie akademiki dostępne były wyłącznie w Danii oraz w Niemczech. Zacznijmy od tego, że żadne inne akademiki w Łodzi nie są w stanie zapewnić takiego komfortu mieszkania, jak BaseCamp. Studenci zamieszkujący w prywatnym akademiku w Łodzi zyskują poczucie stabilności w postaci pewnego miejsca zamieszkania o wysokim standardzie. Tym samym mogą znacząco obniżyć koszty życia przy zachowaniu jego godziwego poziomu. Wybierając prywatny akademik w Łodzi, zyskują też niezależność, a jednocześnie towarzystwo. Już na starcie mają zapewnioną przynależność do społeczności, która ma podobny lub ten sam cel w życiu – chce się kształcić i zakosztować studenckiego życia. Możliwość wspólnego uczenia się czy spędzania wolnego czasu jest nieoceniona, gdy trafiamy do zupełnie obcego miejsca, z dala od bliskich. To bez wątpienia jeden z najlepszych sposobów na wejście w dorosłość na studiach bez przykrych doświadczeń, takich jak samotność czy brak środków do życia. Chcesz się przekonać, co możesz zyskać wybierając akademik w Łodzi BaseCamp? Po prostu wejdź na stronę https://www.basecampstudent.com/pl/lokalizacje/polska/lodz/ i zobacz na własne oczy jak piękne może być twoje przyszłe studenckie życie!

Dodaj komentarz