Wyjazd na studia za granicę to dla młodego człowieka ogrom zmian w życiu. Począwszy od całkowitej zmiany środowiska, poprzez obowiązki związane z życiem codziennym i nauką, aż po gospodarowanie pieniędzmi. Trzeba przyznać, że ta ostatnia dziedzina to nie lada wyzwanie, zwłaszcza dla kogoś, kto dopiero rozpoczyna dorosłe życie na własny rachunek. Jak żyć tanio na studiach, na czym jednak nie warto oszczędzać?

Jak żyć tanio, będąc studentem?

W społeczeństwie z powodzeniem hula stereotyp, jakoby student zawsze był biednym człowiekiem, jedzącym niewiele i byle jak, mieszkającym w średniej klasy akademiku, gdzie weekend w weekend odbywają się suto zakrapiane imprezy. Oczywiście nie powstał on bez powodu, coraz częściej jednak studenckie życie przebiega na zupełnie innym poziomie.

Jak żyć tanio na studiach?  Można np. dzielić mieszkanie z przyjaciółmi

Chociaż budżet przeciętnego studenta zwykle jest niewysoki, nie oznacza to, iż czas studiów ma być szkołą przetrwania. Istnieje kilka sposobów na wyraźne ograniczenie kosztów życia podczas studiów, bez konieczności „klepania biedy”. Warto zacząć już w momencie poszukiwania mieszkania bądź kwatery. Jeżeli dostaliśmy się na studia zagraniczne, warto rozeznać się, jakie są ceny mieszkań i mediów w tej okolicy, a następnie poszukać czegoś w atrakcyjnej cenie, jak najbliżej uczelni. Dobrym wyjściem jest też wynajęcie mieszkania lub pokoju w kilka osób – wtedy koszty ulegają rozłożeniu na kilku lokatorów i automatycznie spadają. Jednocześnie nie musimy odmawiać sobie pewnych podstawowych wygód. Na przykład prywatny akademik Base Camp w Niemczech to idealne miejsce dla studentów ceniących sobie odpowiednie warunku do nauki, snu i relaksu. Warto zajrzeć na ich stronę internetową https://basecampstudent.com/pl/lokalizacje/niemcy/poczdam/ i sprawdzić, jakie warunki życia można mieć, będąc na studiach, za niewielkie pieniądze.

Inne codzienne wydatki studenta

Jeżeli uda nam się zorganizować przytulną, ale niedrogą kwaterę, mamy możliwość określić, ile pozostanie nam funduszy po opłaceniu podstawowych rachunków, czyli czynszu oraz mediów. Na tej bazie możemy stworzyć budżet domowy, który znacznie ułatwi określenie rzeczywistych potrzeb i zachcianek i wyeliminowanie zbędnych wydatków. Zawsze dysponujmy gotówką, którą posiadamy – dzięki temu unikniemy zaciągania długów. Aby obniżyć niezbędne wydatki, warto na przykład zamienić jazdę komunikacją miejską czy taksówkami na jazdę rowerem lub chodzenie pieszo.

Jak żyć tanio? Polegać na własnych nogach! Rowerem często dotrzesz do celu szybciej niż autobusem

Będzie to korzystne zarówno dla naszego portfela, jak i zdrowia. Jeśli chodzi o wyżywienie, o wiele łatwiej kontrolować wydatki, gdy częściej gotujemy sami, niż jemy na mieście. We wspomnianych wcześniej prywatnych akademikach Base Camp dostępne są pokoje z aneksami kuchennymi. To świetne rozwiązanie dla kogoś, kto chciałby na co dzień gotować sam. Z kolei jeśli chodzi o wydatki na odzież, zdecydowanie tańszą opcją jest ubieranie się w second handach. Dziś nie jest to żadnym obciachem, gdyż można tam znaleźć naprawdę unikatową odzież od najpopularniejszych projektantów w nienagannym stanie, ale za kilkukrotnie niższą cenę. Więcej cennych porad odnośnie oszczędzania na studiach znajdziecie TUTAJ oraz TUTAJ.

Dodaj komentarz