Znasz ten cytat: „Czytanie to najlepsza rozrywka, jaką sobie ludzkość wymyśliła.” ? Dotyczy to nie tylko nas – dorosłych, którzy szukają w książkach odskoczni od przytłaczającej teraźniejszości. Hasło to sprawdza się też w przypadku naszych pociech.  Poznaj pięć głównych powodów, dlaczego warto czytać dziecku i jak najszybciej wdróż ten zwyczaj w życie.

5 powodów, dla których warto czytać dzieciom

Czytanie dzieciom to doskonała forma rodzinnej rozrywki. To również dobra metoda na to, by ułatwić pociechom zrelaksowanie przed snem. Dzięki temu organizm dziecka pełniej się zregeneruje w czasie nocnego wypoczynku. Poznaj inne ważne korzyści, jakie daje wprowadzenie tego zwyczaju na co dzień.

Wsparcie rozwoju dziecka na wielu płaszczyznach

Czytając swoim pociechom przede wszystkim, wspieramy ich rozwój umysłowy i emocjonalny. Rozbudzamy ich wyobraźnię. Dzieci, które już od wczesnej młodości mają styczność z mową – w postaci czytanych historii – o wiele szybciej przyswajają sobie tę umiejętność. Stają się również bardziej bystre i chętniej chłoną wiedzę o otaczającym je świecie.

Poprawa samopoczucia

Czytanie to doskonały sposób na relaks. Wesołe historie z marszu wprowadzają nas w dobry nastrój. Wywołują salwy śmiechu. Pomagają się odprężyć. Dlatego warto czytać dziecku przed snem lub czekającym go trudnym doświadczeniem jak na przykład wizyta u lekarza.

Budowanie zdrowych nawyków

Im wcześniej uda nam się przekonać dziecko do tej formy spędzania czasu wolnego, tym lepiej. Czytanie dzieciom od ich najmłodszych lat, może zaprocentować tym, że same również będą preferowały w przyszłości tę formę rozrywki.

Ułatwienie nauki

Czytając dziecku, oswajamy je z książkami, z których będzie czerpało podstawową wiedzę chodząc do szkoły. Poza tym pokażemy mu jednocześnie, jak doskonałym źródłem wiedzy potrafi być książka.

Budowanie więzi

Wspólne czytanie zapisuje się w świadomości dziecka, jako wyjątkowy czas, kiedy ma mamę lub tatę tylko dla siebie. Wtedy czuje się bezpieczne, kochane i potrzebne. W ten sposób buduje się też pozytywna więź między dzieckiem a jego rodzicami. Warto więc, aby – o ile to możliwe – rodzice czytali dziecku na zmianę.

Co należy czytać dzieciom?

Przede wszystkim książki, które są adekwatne do wieku pociechy. Nie powinniśmy przy tym martwić się, jeśli nasze dziecko będzie wolało, byśmy codziennie czytali mu jedną i tę samą historię lub jej fragment. Możemy, co jakiś czas zaproponować nową opowieść, ale zawsze miejmy na względzie upodobania naszych dzieci. Tylko tak przekonamy je do tego bardzo zdrowego rytuału.

Ile należy czytać dziecku?

Eksperci uważają, że minimalny czas, jaki powinniśmy poświęcić na czytanie dzieciom to 20-30 minut dziennie codziennie. To wystarczająco dużo, aby maluch wyciszył się, wsłuchał w historię i spokojnie zasnął.

Wymienione powyżej powody, dla których warto czytać dzieciom, to tylko przykłady na to, jak  korzystne może okazać się wprowadzenie tego rytuału, nie tylko dla dziecka. Takie czytanie na głos to również forma relaksu dla nas rodziców, ale i swoisty trening naszych umysłów.

Dodaj komentarz