Styl skandynawski jest bardzo popularny nie tylko u mieszkańców północnej Europy, ale z sukcesem przyjmuje się na całym świecie. Polacy również pokochali ten surowy i prosty, ale zarazem niezwykle klimatyczny sposób urządzania wnętrz. Jeśli chcesz odmienić wygląd swojego mieszkania i sprawić, by było urządzone w sposób minimalistyczny i naturalny, to warto zainspirować się poniższymi wskazówkami.

Cechy stylu skandynawskiego

Styl skandynawski cechuje się głownie silnym związkiem z naturą. Wyróżnia się wszechobecną bielą, która wbrew pozorom nie czyni, go stylem zimnym. Ponadto pojawia się też kolor szary, błękitny, niebieski i granatowy. Doceniany jest kamień, skóra i drewno, a wszystko to w surowej, naturalnej postaci. Typowe skandynawskie wnętrze jest przestronne, spokojne oraz przytulne. W salonie powinien znajdować się kominek lub kaflowy piec, który zapewnia przyjemne ciepło. Skandynawowie bardzo dużą rolę przywiązują do oświetlenia, a to ze względu na geograficzne położenie i klimat. W pomieszczeniach znajduje się dużo punktów świetlnych, lamp i dekoracji zapewniających jasne, ciepłe światło. Świece to stały element skandynawskiego wystroju wnętrz i pojawiają się dosłownie wszędzie. Na fotelach, kanapach i łóżkach znajdziemy ciepłe, miękkie i puszyste koce oraz pledy – oczywiście kolorystycznie dobrane do wnętrza. Barwa dodatków w takich wnętrzach jest zazwyczaj pastelowa. Chociaż Skandynawowie nie boją się też energetycznej żółci i czerwieni czy klasycznej, eleganckiej czerni.

Ekologia w skandynawskim stylu wnętrzarskim

Skandynawowie od lat prowadzą i propagują ekologiczny styl życia, zgodny z naturą. Przejawia się to również w sposobie urządzania mieszkań i domów. Do wykończenia i dekoracji pomieszczeń wykorzystywane są naturalne materiały takie jak: drewno, kamień, skóra, szkło oraz naturalne tkaniny. Szczególnie drewno jest ważnym elementem, gdyż stanowi zarówno materiał budowlany, jak i dekoracyjny. Podkreślane jest jego naturalne piękno. Starym drewnianym meblom nadawane jest drugie życie, wykorzystuje się również materiały z recyklingu np. palety, z których można zrobić łóżko, stolik lub meble ogrodowe. Nadmiar mebli i dodatków jest zbyteczny. Wszystkie urządzenia i przedmioty muszą być przede wszystkim użyteczne i estetyczne. Wnętrza ozdabiane są zielonymi roślinami, które jak wiadomo oczyszczają powietrze i produkują tlen.

O łóżkach z palet możesz przeczytać w poprzednim wpisie: https://www.pankrzys.com/2020/11/09/udekorowac-lozko-palet/

Skandynawska oszczędność

Mieszkańcy Skandynawii znani są ze swojej oszczędności, która przejawia się w prostocie ich życia. Sprzęty, meble i inne przedmioty codziennego użytku muszą niezwykle funkcjonalne i cechować się najwyższą jakością, a do tego nie mogą być zbyt drogie. Szafy, komody, półki są pojemne i funkcjonalne, każdy element jest dobrze przemyślany i zaprojektowany. Podstawowe wyposażenie mieszkania  w stylu skandynawskim musi być niezawodne przez długie lata, a wystrój takich wnętrz bardzo łatwo zmienić za pomocą odpowiednich dodatków.

Dodaj komentarz