gdzie robic zakupy

Osoby zainteresowane oszczędzaniem zastanawiają się niekiedy gdzie najlepiej robić zakupy – w lokalnych sklepach czy w dużych centrach handlowych. Okazuje się, że obydwa rozwiązania mają swoje zalety i wady.

Zalety i wady robienia zakupów w centrum handlowym

Robienie zakupów w centrum handlowym posiada wiele zalet. W miejscu takim znajduje się zazwyczaj wiele sklepów o różnych profilach. Zrobimy tu zakupy spożywcze, odzieżowe, zjemy ciepły posiłek. Jeżeli chcemy możemy iść nawet na siłownię lub do kina. Korzystając z oferty centrum handlowego możemy zaoszczędzić czas i pieniądze. W centrach handlowych zlokalizowane są zazwyczaj duże sklepy i hipermarkety oferujące szeroki wybór produktów w bardzo atrakcyjnych cenach. Wielkie centra handlowe posiadają zazwyczaj kąciki zabaw dla dzieci, które umożliwiają rodzicom zrobienie spokojnych zakupów. Do niektórych galerii handlowych można przyjść ze swoim zwierzakiem.

Trzeba mieć świadomość, że zalety centrów handlowych mogą okazać się również ich największymi wadami. Duża ilość sklepów sprawia, że możemy mieć ochotę na nieplanowane zakupy. Dodatkowo korzystając z różnych sklepów w centrum handlowym nie mamy możliwości łatwego porównywania cen produktów. Długotrwałe zakupy sprawiają, że stajemy się zmęczeni i głodni, dlatego trudno jest nam odmówić sobie obiadu w restauracji (co jest znacznie droższe niż przygotowanie posiłku w domu).

Zalety i wady kupowania w lokalnych sklepach

Część osób jest zdania, że najlepiej jest zaopatrywać się w lokalnych sklepach. Niektóre z nich regularnie wydają najnowsze gazetki promocyjne, które można wykorzystać do stworzenia listy zakupów. W lokalnych sklepach nierzadko możemy kupić produkty świeże, charakteryzujące się wysoką jakością (na przykład mięso od rzeźnika). Jest tu asortyment niedostępny w hipermarketach i sklepach sieciowych. Lokalne sklepy są kameralne, co wielu osobom ułatwia robienie zakupów. Stali klienci takich sklepów często mogą liczyć na atrakcyjne rabaty. W przeciwieństwie do wielkich centrów handlowych możemy tu zamówić produkty, których potrzebujemy.

Wadą lokalnych sklepów jest ograniczony asortyment. W przeciwieństwie do centrów handlowych nie kupimy tu produktów spożywczych, odzieży i elektroniki. Decydując się na zakupy w lokalnych sklepach poświęcamy swój wolny czas. Bardzo często zdarza się, że ceny w lokalnych sklepach są wyższe niż w hipermarketach, dlatego musimy liczyć się z tym, że mniej zaoszczędzimy. Lokalne sklepy nie prowadzą zazwyczaj działalności na odległość, dlatego nie zrobimy w nich zakupów przez internet. Dla części osób wadą takich sklepów jest fakt, że nie można wchodzić do nich ze zwierzętami.

To czy korzystniej jest nam wybrać centrum handlowe czy lokalny sklep jest uzależnione od rodzaju asortymentu, który chcemy kupić. Jeżeli zależy nam na dobrej jakości mięsie, wędlinach, twarogach czy jajkach – zdecydowanie lepszym wyborem będzie sklep lokalny. Kiedy chcemy kupić napoje, chemię gospodarczą czy kosmetyki – zazwyczaj lepsze warunki zakupu oferują nam centra handlowe.

Dodaj komentarz