Ochrona własnej prywatności to obecnie ważny aspekt życia każdego z nas. Ogromną rolę odgrywają w tym wszechobecne smartfony. W dzisiejszych czasach niemal każdy ma w swoim telefonie zdjęcia, prywatne wiadomości, niekiedy także informacje związane z pracą czy szkołą. Co zrobić, by dane były bezpieczne i dlaczego jest to tak ważne? O tym przeczytasz w poniższym artykule!

Na czym polega prawo do prywatności?

Prawo do prywatności jest zawarte już w konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej i głosi, że każdy człowiek „ma prawo do ochrony prawnej życia prywatnego, rodzinnego, czci i dobrego imienia oraz do decydowania o swoim życiu osobistym”. Wiąże się to m.in. z prawem do tajemnicy korespondencji, intymności czy ochroną dóbr osobistych. To szerokie pojęcie ma zapewniać nam komfort i poczucie bezpieczeństwa. Ze względu na to, że w smartfonach przechowujemy mnóstwo prywatnych informacji, w trakcie korzystania z tych urządzeń może dojść do naruszenia naszego prawa do prywatności. Przed wszystkim można się jednak zabezpieczyć.

Jak chronić prywatność w internecie – porady

Do naruszenia prywatności w internecie może dojść wtedy, gdy niepożądana osoba uzyska dostęp do naszego telefonu, komputera czy też samych osobistych danych. Internetowi przestępcy nierzadko wykorzystują poufne informacje przeciwko swoim ofiarom. Jak temu zapobiec? Koniecznie ustaw hasła do wszystkich swoich urządzeń. Powinny być one odmienne od siebie, a przy tym trudne do odgadnięcia. W nowoczesnych modelach smartfonów jest to dość proste, ponieważ stosuje się tam czytniki rysów twarzy i linii papilarnych, które mogą być alternatywą dla tradycyjnych haseł.

Poza tym uważaj na wszystko, co pobierasz na swoje urządzenie. Podejrzane aplikacje mogą nieść zagrożenie dla oprogramowania i bezpieczeństwa Twoich danych. Nie klikaj żadnych linków, których pochodzenia nie jesteś pewny. Hakerzy często posługują się e-mailami lub SMS-ami z linkami, które są w stanie wykraść Twoje dane. Jeśli cokolwiek wzbudza Twoje wątpliwości, nie włączaj tego. Unikaj zakupów w niesprawdzonych sklepach, gdyż podanie danych z karty płatniczej na fałszywej stronie może okazać się tragiczne w skutkach. Ponadto korzystaj jedynie z wiarygodnych i zaufanych sieci Wi-Fi, unikając podłączania się do sieci publicznych. Najlepiej, jeśli wszelkie hasła do urządzeń i portali będziesz znać tylko Ty.

Warto pamiętać także o tym, by nie pokazywać w sieci zbyt wielu informacji na temat tego, gdzie mieszkamy, czy gdzie aktualnie przebywamy. Wielu internetowych przestępców śledzi lokalizację użytkowników, wiedząc dzięki temu, czy osoba przebywa w swoim mieszkaniu, czy może zostało ono zupełnie puste. Udostępnianie w mediach społecznościowych wielu danych może być niebezpieczne, jeśli trafią one w ręce nieodpowiednich osób.

Ochrona prywatności w sieci – dlaczego to ważne?

Dlaczego ochrona prywatności w sieci jest tak istotna? Przede wszystkim dlatego, że wpływa na bezpieczeństwo użytkowników. Pozwala chronić nie tylko dane, wiadomości czy zdjęcia, ale nawet życie czy mienie. Nie warto dzielić się w sieci zbyt dużą ilością informacji o życiu prywatnym i należy pamiętać, jak ważne jest odpowiednie zabezpieczanie urządzeń.

Dodaj komentarz