uslugi prawne

W kancelariach prawnych można skorzystać z szerokiej gamy usług skierowanych do osób fizycznych – prywatnych, firm, organizacji, fundacji. Jakie z nich wybierane są najczęściej i jakie są związane z nimi koszty?

Poradnictwo prawne – udzielanie porad przez prawnika

Najczęściej w kancelariach radcowskich oraz adwokackich udzielane są porady prawne. To usługi umożliwiające uzyskanie szerszego rozeznania w danej sprawie, co pozwala również na podjęcie ważnych decyzji, skierowanie sprawy na drogę sądową.

Porady prawne udzielne są w różnych dziedzinach, na przykład mogą one dotyczyć spraw cywilnych, w tym rodzinnych i opiekuńczych jak rozwody, alimenty, opieka nad dziećmi, ale również spraw karnych, odszkodowawczych, gospodarczych. Najlepiej wybrać wtedy kancelarię specjalizującą się w konkretnym obszarze prawa.

Gdy porad udziela prawnik Gliwice – https://lewandowskaflek.pl/ to miasto, gdzie można skorzystać z nich w cenach od około 130 do 150 złotych, natomiast maksymalnie ceny mogą wynosić nawet ponad 300 złotych. Koszty zależne są głównie od tego, z jaką kwestią związana jest dana sprawa i jak złożone jest zapytanie. Wobec tego wtedy, gdy prawnik musi przeznaczyć na sprawę więcej czasu, koszty będą wyższe.

Sporządzanie dokumentów prawnych – procesowych i przedprocesowych

Kolejną popularną usługą w kancelariach prawnych jest przygotowywanie dla klientów różnych rodzajów dokumentów na zamówienie.

Dokumenty te mogą mieć charakter procesowy albo przedprocesowy, na przykład mogą być to pozwy sądowe, wnioski, odpowiedzi na pozwy, analizy prawne, ale też umowy, regulaminy.

Ceny związane z tego typu usługami prawnymi również zależne są od typu dokumentu. Wynoszą one zwykle od około 100 do 500 złotych.

Opiniowanie prawne – wydawanie opinii przez prawnika

Usługa opiniowania polega na przygotowaniu opinii, na przykład na temat umowy zawieranej przez klienta. Może on dzięki temu dowiedzieć się, jak wygląda ona pod kątem prawnym, jakie ma korzyści i czy jest dla niego korzystna.

Taka usługa popularna jest między innymi wśród osób zawierających umowy kredytowe oraz pożyczkowe, umowy z towarzystwami ubezpieczeniowymi.

Ceny opiniowania są zależne również od typu umowy i zwykle wynoszą od 250 do 700 złotych za usługę.

Reprezentacja klienta – przed firmami, instytucjami, w sądzie

W tym przypadku prawnik występuje w imieniu klienta, na przykład jako jego obrońca, pełnomocnik w różnych sprawach. Reprezentacja może wtedy dotyczyć kontaktów z firmami, instytucjami, a także może odbywać się w sądzie.

W tym przypadku koszty to zwykle od około 1500 do nawet ponad 5000 złotych przy bardzo złożonych sprawach.

Dodaj komentarz