Garść przemyśleń na temat papieża FranciszkaPope Francis holds a dove before his Wednesday general audience at Saint Peter's Square at the Vatican May 15, 2013. REUTERS/Osservato Romano (VATICAN - Tags: RELIGION ANIMALS) NO SALES. NO ARCHIVES. ATTENTION EDITORS - THIS IMAGE WAS PROVIDED BY A THIRD PARTY. FOR EDITORIAL USE ONLY. NOT FOR SALE FOR MARKETING OR ADVERTISING CAMPAIGNS. THIS PICTURE IS DISTRIBUTED EXACTLY AS RECEIVED BY REUTERS, AS A SERVICE TO CLIENTS

Skromny Jezuita

Garść przemyśleń na temat papieża FranciszkaJorge Mario Bergoglio, urodzony w Argentynie, jako jedno z piątki dzieci włoskich emigrantów. Z wykształcenia…chemik. Po ukończeniu technikum chemicznego, postanowił jednak kontynuować naukę w zakonie Jezuitów. Swoją kapłańską posługę pełnił jako biskup Buenos Aires, prymas Argentyny oraz kardynał. W 2013 roku wybrany na 266 papieża, przybrał imię Franciszek. Znany ze swojej skromności. Po Buenos Aires poruszał się komunikacją miejską, wiele lat gotował sobie sam. Już jako papież zrezygnował z wielu wygód, z jakich korzystali jego poprzednicy. Nie zamieszkał w apartamentach watykańskich, porusza się małym osobowym samochodem, nie spędza urlopu w letniej rezydencji, a jego papieski sygnet jest jedynie pozłacany. Mimo swych 80 lat, Franciszek podąża z duchem czasu, jest czynnym użytkownikiem mediów społecznościowych, jego konta śledzi łącznie ponad 30 milionów użytkowników. Chętnie pozuje z wiernymi do „selfie”.

Katechezy Franciszka

Warto wsłuchać się w to, co ma nam do powiedzenia Franciszek. Do mnie najbardziej przemawiają jego nauki o miłosierdziu. Takim, bez absolutnie żadnych wykluczeń, z najwyższym poszanowaniem dla godności każdego człowieka. Papież pGarść przemyśleń na temat papieża Franciszkaochyla się w swoich naukach nad uchodźcami, rozwodnikami, byłymi księżmi , narkomanami,  więźniami, kobietami, które dopuściły się aborcji. Zapewnia, że miłosierdzie obejmuje także (a może zwłaszcza) ich.


Nie tylko słowa…

Katechezy Franciszka, to nie tylko słowa, to także nierzadko budzące kontrowersje gesty i czyny. Odwiedziny w ośrodkach dla uchodźców, wielkoczwartkowe obmycie stóp ludziom różnych wyznań, a także po raz pierwszy kobietom(!), spotkanie z rodzinami byłych księży oraz kobietami uratowanymi od prostytucji – to tylko niektóre, z bardzo wielu poruszających gestów Franciszka.

źródło: www.wikipedia.pl

źródła zdjęć: www.pinterest.com

 

Dodaj komentarz