Zatoki – nieco anatomii
Zatoki, to przestrzenie w przedniej części twarzoczaszki. Są wyściełane błoną śluzową, nabłonkiem urzęsionym, zawierają gruczoły wydzielające śluz. Wyróżniamy następujące rodzaje zatok:
- szczękowe,
- sitowe przednie
- sitowe czołowe
- klinowe
- sitowe tylne
Dwa pierwsze typy zatok są obecne już u niemowląt. Intensywny rozwój zatok sitowych następuje pomiędzy 3 a 8 rokiem życia, około 12 roku kształtuja się ostatecznie. Zatoki szczękowe najintensywniej rozwijają się w wieku 7-12 lat i ostatecznie kształtują się w wieku lat 15. Zatoka klinowa i czołowa napowietrzają około 3 roku życia dziecka, rozwijają się w wieku 5-6 lat i ostatecznie kształtują się w wieku lat 15 (klinowa) i 20 (czołowa). Zatoki anatomicznie połączone są z przewodem nosowym. Dlatego w większości przypadków wirusowy nieżyt nosa (katar), powoduje również stan zapalny zatok.
Ostre i przewlekłe zapalenie zatok
Infekcje wirusowe górnych dróg oddechowych u dzieci, są z reguły chorobami samoograniczającymi się (tzn. ustępują samoistnie po około 7 -10 dniach). Dziecku w czasie infekcji, należy podawać leki przeciwgorączkowe, łagodzące objawy, oczyszczać nos z wydzieliny, zapewnić odpowiednie nawodnienie. Jeśli po kilku dniach leczenia, objawy zamiast łagodnieć, nasilają się (występuje gorączka, w nosie pojawia się ropna wydzielina, dochodzi do niedrożności nosa), najprawdopodobniej doszło do ostrego, bakteryjnego zakażenia zatok. Zapalenie zatok u dzieci może mieć także charakter przewlekły. Objawy nie są już tak charakterystyczne: rozdrażnienie, wydzielina w nosie, brak apetytu, stan podgorączkowy, kaszel – mogą sugerować wiele różnych chorób. Na ogół z przewlekłym stanem zapalnym zatok u dzieci współistnieją inne przewlekłe schorzenia, jak alergie, choroby immunologiczne, przerost migdałka gardłowego.
Diagnoza i leczenie
Podejrzenie zapalenia zatok u dziecka należy bezwzględnie skonsultować z lekarzem. Zazwyczaj pediatra stawia diagnozę na podstawie badania oraz zgłaszanych objawów. Badanie endoskopowe, wymaz mikrologiczny, badania obrazowe (np. tomografia komputowa) wykonywane są wówczas, gdy leczenie nie przynosi poprawy. W łagodnym przebiegu choroby, pod nadzorem lekarza, stosuje się leczenie objawowe i tzw. wyczekiwanie na poprawę. Ostre, bakteryjne zapalenie zatok w części przypadków ustępuje samoistnie po kilku lub kilkunastu dniach. W ciężkim przebiegu choroby lub przy braku poprawy, niezbędne jest podanie dziecku antybiotyku. Terapia trwa 10 – 14 dni. Leczenie stanów przewlekłych wymaga długotrwałej antybiotykoterapii (nawet przez kilka tygodni) oraz miejscowego aplikowania leków steroidowych.
Syrop na zatoki dla dzieci z wyciągiem z pelargonii afrykańskiej – krok przed antybiotykiem
W łagodnym przebiegu zapalenia zatok, pod nadzorem lekarza, można podawać dziecku leki wspomagające naturalne mechanizmy immunologiczne. Takim lekiem jest syrop zawierający w swoim składzie ekstrakt z pelargonii afrykańskiej. Badania wykazały, że związki zawarte w korzeniu tej rośliny ( kumaryny, taniny, protocyjaniany) wykazują działanie przeciwwirusowe oraz bakteriobójcze. Blokują przyleganie drobnoustrojów do ścian komórkowych, uniemożliwiając w ten sposób ich namnażanie i kolonizację. Substancje aktywne mobilizują makrofagi do fagocytozy (czyli obrazowo mówiąc, do pożerania drobnoustrojów). Dodatkowo związki zawarte w ekstrakcie z korzenia pelargonii pobudzają pracę rzęsek w nabłonku dróg oddechowych, wspomagając w ten sposób ich oczyszczanie.
źródła: www.pelavo.pl ; www. pediatria.mp.pl
źródła zdjęc: www.pinterest.pl