Jeść czy nie jeść – czyli spór o jajko (część 2)

A co z cholesterolem?

Jeść czy nie jeść – czyli spór o jajko (część 2)Zawartość cholesterolu w jajku, w przeliczeniu na 100 gram (czyli 2 całe jaja), wynosi około 180 mg. W samym żółtku jest go aż 531 mg. Jednak jajka zawierają lecytynę, która bierze udział w metabolizmie cholesterolu (korzystnie wpływa na stosunek frakcji LDL („złego cholesterolu”) do HDL , dlatego ma wręcz działanie profilaktyczne w chorobach sercowo – naczyniowych. Badania dowiodły także, że spożywanie jajek w połączeniu z dietą niskowęglowodanową, może przyczynić się do wzrostu stężenia  HDL („dobrego cholesterolu”). Pamiętajmy, że na poziom cholesterolu ma wpływ nie tylko dieta, a także: wiek, waga, styl życia itp.

Ile jajek można zjadać?

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), bezpieczna ilość jajek spożywanych w ciągu tygodnia wynosi 10, wliczając w to jaja użyte np. do ciast czy panierki. Osoby z podwyższonym poziomem cholesterolu, obciążone chorobami, jak np. cukrzycą, chorobą wieńcową – powinny jednak ograniczyć jedzenie jajek do kilku sztuk tygodniowo.Jeść czy nie jeść – czyli spór o jajko (część 2)

Czy odżywianie kur ma wpływ na to, co znajduje się w jajku?

I tak i nie. Jeśli chodzi o zawartość składników odżywczych, to zarówno jaja wiejskie jak i fermowe, mają ich w przybliżeniu tyle samo i w takich samych proporcjach. Jednak (co już zostało wspomniane w części 1), karmienie kur paszą wzbogacaną olejami roślinnymi i rybimi, sprawia że cenne nienasycone kwasy tłuszczowe zostają wbudowane w strukturę żółtka. Najwięcej witaminy A i D mają jaja kur „szczęśliwych”, odżywiające się młodą, wiosenną trawą. Z kolei na kolor żółtka wpływ ma to, jakim ziarnem żywiona jest kura (kukurydza daje pomarańczowe zabarwienie, pszenica – żółte).

Jak rozszyfrować oznaczenia na jajkach?

Jeśli chodzi o sposób hodowli kur, to:

„0” – oznacza jaja z chowu ekologicznego

„1” – jaja z chowu, z wolnym wybiegiem na świeże powietrze

„2” –  chów ściółkowy

„3” – jaja od kur hodowanych w klatkach

Jeśli chodzi o wielkość jaj, to: S- jajka najmniejsze, M- średnie, L- duże.

źródła: www.5krokówdozdrowia.pl

www.poradnikzdrowie.pl

źródła zdjęć:www.pinterest.com

Dodaj komentarz