Biegunka u niemowlaka – objawy odwodnieniaNew born babies with expressions

Biegunka u niemowlaka – objawy odwodnienia Biegunka u niemowląt, to bardzo powszechny problem. Mogą ją powodować wirusowe lub bakteryjne zakażenia układu pokarmowego. Biegunka oraz wymioty, nawet jeśli powodowane są przez mało groźne wirusy, mogą być niebezpieczne dla zdrowia i życia dziecka. W przypadku małych dzieci bardzo szybko dochodzi do odwodnienia. Wtedy nie ma na co czekać, tylko czym prędzej udać nie do lekarza.

Jakie objawy mogą wskazywać, że dziecko jest odwodnione?

  • W początkowym stadium odwodnienia (odwodnienie lekkie – do 5 % ubytku masy ciała), śluzówki i język stają się suche, ilość moczu jest zmniejszona, pojawia się senność lub pobudzenie, rozdrażnienie, płacz „bez łez”, zapada się ciemiączko, dziecko odczuwa wzmożone pragnienie.
  • W drugiej fazie (odwodnienie umiarkowane – 5-10 % ubytku masy ciała), dochodzi do przyspieszonej akcji serca, osłabienia, apatii, skóra dziecka traci elastyczność (po uszczypnięciu nie wraca od razu do pierwotnego stanu), wydłużony odruch kapilarny ( po naciśnięciu na płytkę paznokcia do zblednięcia, krążenie krwi wraca dłużej niż 1,5 sekundy), może wystąpić gorączka.
  • W trzecim stadium (odwodnienie ciężkie – powyżej 10 % ubytku masy ciała), następuje spadek ciśnienia tętniczego krwi, pojawia się obrzęk języka, mogą wystąpić drgawki, dziecko „przelewa się przez ręce”, traci przytomność, może zapaść w śpiączkę.

Biegunka u niemowlaka – objawy odwodnienia Pamiętaj, że nie wszystkie objawy i stopnie odwodnienia mogą u dziecka wystąpić. Odwodnienie u niemowląt postępuje czasem niezwykle szybko i może stanowić zagrożenie życia! 

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

 

źródła zdjęć: www.pinterest.com

Dodaj komentarz