Pokrzywka – co to takiego i skąd się bierze?

Co to jest pokrzywka?

Pokrzywka – co to takiego i skąd się bierze?Pokrzywka, to zmiany występujące na skórze pod wpływem działania różnych czynników zewnętrznych. Pokrzywka najczęściej przybiera postać niebolesnych płaskich pęcherzy, otoczonych zaczerwienieniem, blednących  przy ucisku. Zmiany powodują świąd i pieczenie, towarzyszy im obrzęk naczynioruchowy. Często wraz z pokrzywką pojawia się tzw. dermografizm, czyli powstawanie zaczerwienienia pod wpływem zarysowania skóry (możliwość pisania na skórze). Rozróżnia się pokrzywkę o charakterze ostrym (zmiany na skórze występują przez okres krótszy niż 6 tygodni), oraz przewlekłą (zmiany utrzymują się dłużej niż 6 tygodni).

Przyczyny występowania pokrzywki:

Alergie – pod wpływem różnych bodźców o działaniu alergicznym, organizm wytwarza komórki tuczne, które odpowiedzialne są za powstanie zmian skórnych oraz obrzęk. Do najczęstszych alergenów należą: pyłki roślin, sierść zwierząt, kurz. Zmiany na skórze, mogą być także odpowiedzią na alergeny obecne w żywności (niektóre pokarmy oraz dodatki do żywności). Uczulenie na niektóre leki (przeciwbólowe, przeciwzapalne, antybiotyki) bywa również manifestowane poprzez powstanie pokrzywki.

Jad owadów błonkoskrzydłych  – pod wpływem dostania się do pod skórę jadu owadów, pojawia się reakcja w postaci obrzęku oraz pokrzywki. Najczęściej dzieje się tak po ugryzieniu przez mrówki, osy, pszczoły, szerszenie.

Czynniki fizyczne – ucisk, zimno, ciepło, promienie słoneczne, wibracje, woda, wysiłek fizyczny – mogą powodować powstanie na skórze zmian w postaci pokrzywki.Pokrzywka na skórze – co to takiego i skąd się bierze?

Pokrzywka idiopatyczna – pokrzywka bez powodu?

Zdarza się, że pokrzywka występuje bez wyraźnej przyczyny. Mówimy wówczas o pokrzywce idiopatycznej. Zmiany na skórze pojawiają się zazwyczaj nagle i przeważnie znikają bez śladu w przeciągu 24 godzin. Jednak pokrzywka idiopatyczna może przybierać także charakter przewlekły ( średnio 5 lat). Wówczas choroba jest bardzo uporczywa dla pacjenta. Swędzące bąble powodują silny dyskomfort i obniżają jakość życia. Brak możliwości wykrycia przyczyny schorzenia (co równa się z brakiem możliwości wyeliminowania czynnika sprawczego), daje jedynie ewentualność leczenia objawowego.

źródła zdjęć: www.pinterest.com

Dodaj komentarz