Mieszkanie w stylu loft

MoMieszkanie w stylu loftda na lofty powstała w talach 60-tych ubiegłego wieku, w USA, kiedy to artyści niewielkim kosztem adoptowali swoje pracownie, mieszące się na ogół w pofabrycznych halach, na mieszkania. Jednym z najsłynniejszych loftów, była pracownia – mieszkanie Andy Worhola. Moda na surowe, minimalistyczne mieszkania zadomowiła się na dobre i to nie tylko wśród artystycznej bohemy. W designie wyróżnia się dwa nurty stylu loft: hard oraz soft. Hard lofty urządza się w autentycznych przemysłowych halach.  Budowane współcześnie, przez deweloperów budynki, stylizowane na stare fabryki lub magazyny – to już wersja soft. Ale wnętrze w stylu loft, równie dobrze możemy urządzić  w zwykłym  bloku.

Wyznaczniki stylu – surowość i minimalizm

Wnętrza w stylu loft to przede wszystkim przestrzeń. Mało jest tu ścian wydzielających  pomieszczenia. Otwory drzwiowe bywają specjalnie powiększone. Stropy wysokie, okna duże. Do tego surowe wykończenie ścian. Goły beton, cegieły. Instalacje, kable i rury – najlepiej pozostawione na wierzchu. Jeśli chodzi o kolory, dominują: szarość, czerń, surowa biel. Materiały charakterystyczne dla loftowych wnętrz, to szkło, metal, beton, cegły oraz drewno. Podłoga może być wyłożona drewnianym parkietem, deskami, albo pomalowana żywicową farbą. Na ogół, w surowe, monochromatyczne, na pierwszy rzut oka zimne wnętrza, wprowadza się akcenty w soczystych barwach turkusu, żółci, pomarńczu, na przykład  poduszki, pufy, miękkie tkaniny czy dywany.

Sprzęty z różnych epok

Mieszkanie w stylu loft Meble i sprzęty , jakimi zapełnia się loftowe przestrzenie, na pierwszy rzut oka nie pasują ani do wnętrza ani do siebie. Jednak na tym polega oryginalność tego stylu. W surowych, industrialnych  wnętrzach doskonale będą współgrać ze sobą: zabytkowa, drewniana  komoda, pikowana kanapa, nowoczesne krzesła o fantazyjnych kształtach wykonane z przezroczystej  z pleksy oraz łózko z palet. Oświetlenie, to na ogół nagie żarówki na kablu lub metalowe lampy. Jeśli chodzi o dodatki, loftowe wnętrza zdobią nowoczesne grafiki, plakaty, industrialne rzeźby, ogromne metalowe zegary ścienne, czy zachowane fragmenty wyposażenia fabryk.

źródła zdjęć: www.pinterest.com

Dodaj komentarz