Perły – klasyka i nowoczesność - Część II
Rodzaje, barwy i kształty pereł

Perły – klasyka i nowoczesność - Część IITe klejnoty, na ogół kojarzone z białym kolorem, mogą występować także w innych barwach: kremowym, różowym, niebieskim, szarym, brązowym, a także czarnym. Ze względu na pochodzenie, perły dzielimy na te powstałe naturalnie, słodko oraz słono wodne, oraz hodowlane. Pamiętajmy, że te wyhodowane przy współudziale człowieka, są nadal wytworem naturalnym a nie imitacją. Perły mogą przybierać przeróżne kształty. Najbardziej popularne są okrągłe. Spotyka się także wytwory w kształcie kropli, guzika, jednostronnie płaskie, a także o nieregularnym kształcie, zwane barokowymi.

Kontrowersyjne klejnoty ślubne

Perły zwane są łzami aniołów. W zależności od kultury i tradycji, z perłami związane są różne przesądy oraz wierzenia. Niektórzy sadzą, że założone do ślubu, przyniosą pannie młodej wiele łez w późniejszym pożyciu małżeńskim. Inni, że wręcz przeciwnie, są gwarancją długiego, dostatniego i szczęśliwego życia. Na szczęście czasy zabobonów mamy już dawno za sobą, a kto się jednak ich boi, naturalne klejnoty może zastąpić imitacjami. Perełkami wysadzane są suknie ślubne, buty oraz bukiety. A elegancka i subtelna biżuteria z dodatkiem tych klejnotów w złotej lub srebrnej oprawie doskonale ozdobi uszy lub szyję panny młodej.

Perły – najnowsze trendy

Perły – klasyka i nowoczesność - Część IIObecnie perły noszą już nie tylko eleganckie damy, ale celebrytki, blogerki i fashionisktki z całego świata. Są jednym, z wiodących trendów na sezon jesień – zima 2017/2018. Sznury pereł owinięte wokół szyi możemy śmiało nosić do dżinsów, koszuli czy nawet T-shirtu. Perły (a raczej ich imitacje z tworzyw sztucznych) zdobią niemalże wszystko. Od dżinsów, poprzez sweterki, czapki, torebki, aż po trampki  lub ciężkie motocyklowe buty.

Jak dbać o naturalne perły

Perły niestety nie są wieczne, jednak dbając o nie możemy sprawić by zachowały się w dobrej kondycji przez wiele lat (nawet około 100- 150 lat). Klejnotom tym nie służy zarówno zbytnia wilgoć jak i susza. Źle znoszą kontakt z kwasami, potem, kosmetykami. Aby pozbawić perły zabrudzeń, resztek potu czy kosmetyków myjemy zanurzając je w wodzie z dodatkiem delikatnego mydła, płuczemy, a następnie osuszamy bawełnianą tkaniną. Klejnoty przechowujemy osobno, bez kontaktu z inna biżuterią, najlepiej w specjalnych etui lub zawinięte w bawełniana tkaninę.

źródła: www.wikipedia.org; www.wedding-dream.pl

źródła zdjęć:www.pinterest.com

Dodaj komentarz