podjazd

Dzięki odpowiednim konstrukcjom osoby niepełnosprawne mogą znacznie łatwiej poruszać się we własnym zakresie. Wśród bardzo często używanych konstrukcji znajdują się podjazdy z balustradami dla niepełnosprawnych. Czym powinien cechować się podjazd tego typu? Jak do wybudować? Gdzie można go zamówić?

Budowa podjazdu dla osób niepełnosprawnych

Podjazd przeznaczony dla osób niepełnosprawnych, które korzystają z wózków inwalidzkich lub poruszają się z balkonikami, o kulach, pozwala na pokonywanie przewyższeń pomiędzy poziomem gruntu a wejściem do budynku.

Podjazdy mają najczęściej postać wybetonowanych konstrukcji lub też mogą być wykonane z wytrzymałych siatek. Muszą one cechować się odpowiednim kątem podjazdu oraz zabezpieczeniem w postaci balustrady umieszczonej na dwóch poziomach, aby osoba na wózku i osoba stojąca mogły łatwo z nich korzystać.

Konstrukcja jak balustrada podjazd dla niepełnosprawnych powinna być zaprojektowana indywidualnie i uwzględniać panujące w danym miejscu warunki, między innymi wysokość wejścia czy podłoże.

Podjazdy dla niepełnosprawnych – gdzie są montowane?

Podjazdy wyposażone w balustrady, które przeznaczone są dla osób niepełnosprawnych, montowane są w różnych miejscach.

Najczęściej tego typu konstrukcje likwidujące bariery dla niepełnosprawnych dostępne są w przestrzeni publicznej, między innymi przy obiektach medycznych, sklepach, urzędach, na dworcach.

Ponadto podjazd przeznaczony dla niepełnosprawnych może być wybudowany przy budynkach mieszkalnych, na przykład blokach mieszkaniowych lub domach jednorodzinnych, aby ułatwić osobie z niepełnosprawnością samodzielne wychodzenie i wchodzenie do budynku.

Gdzie zamówić podjazd dla niepełnosprawnych?

Najlepiej powierzyć zaprojektowanie i wybudowanie podjazdu dla osoby niepełnosprawnej firmie, która specjalizuje się w tym zakresie. Jej specjaliści będą mogli wtedy kompleksowo zająć się wykonaniem konstrukcji na zamówienie klienta.

W przypadku komponentów jak balustrada podjazd dla niepełnosprawnych może być zamówiona w innej firmie, lecz najczęściej całą konstrukcję zamawia się u jednego wykonawcy, który może wtedy kompleksowo zrealizować inwestycję.

Ile kosztuje podjazd dla osoby niepełnosprawnej?

Koszty związane z wykonaniem podjazdu są zróżnicowane i zależne od wykorzystanych materiałów oraz od jego długości. Wydatek ten wynosi średnio kilkanaście tysięcy złotych.

Osoby niepełnosprawne oraz ich opiekunowie mogą także ubiegać się o uzyskanie dofinansowania na wykonanie podjazdu do budynku. Dzięki temu koszt realizacji podjazdu może być znacznie niższy.

Dodaj komentarz