Co dobrego jest w cykorii?

Cykoria – mało kalorii dużo zdrowiaTa niepozorna roślina, o białych, kruchych liściach, przypominająca trochę sałatę, ma w sobie bardzo dużo cennych składników.  Jest źródłem witamin: B1 i B2, C, E, K, A, kwasu foliowego, oraz składników mineralnych: wapnia, fosforu, żelaza, cynku, manganu, selenu, magnezu. Cykoria pobudza apetyt, stymuluje wątrobę do wydzielania żółci, obniża poziom cholesterolu i reguluje poziom cukru we krwi.  Dzięki zawartości betakarotenu poprawia koloryt cery. Do całej  gamy zalet należy dodać jeszcze jedną – cykoria jest bardzo nisko kaloryczna – jedna główka to tylko około 30 kcal.

Jak kupić dobrą cykorię?

Cykoria jest rośliną hodowaną bez dostępu światła, to dzięki temu zawdzięcza swój smak i kolor. Kupując cykorię należy wybierać tę z jak najbielszymi główkami. Liście powinny być przylegające pozbawione plamek. Przed przygotowaniem główki należy dokładnie umyć, wierzchnie, uszkodzone liście odrzucić i wyciąć głąb.


Co można przyrządzić z cykorii?

Cykoria najlepiej smakuje na surowo, jako główny składnik lub dodatek do sałatek. Łódeczkowate liście możemy faszerować, na przykład twarożkiem i wędzonym łososiem. Warzywo doskonale komponuje się z wędlinami, wyrazistymi serami i owocami. Cykoria smakuje także doskonale na ciepło, zwłaszcza jako składnik zapiekanek.

Kawa z cykorii?

Cykoria – mało kalorii dużo zdrowiaKawa z cykorii, to bezkofeinowy substytut kawy naturalnej. Otrzymuje się ją z suszonego, sproszkowanego i prażonego korzenia tej rośliny. Zaparzony ekstrakt jest aromatyczny i przypomina w smaku kawę rozpuszczalną. Korzeń cykorii często stanowi dodatek do naturalnych mieszanek lub kawy zbożowej. Napar z korzenia cykorii dostarcza dużo cennych witamin i minerałów, dobrze wpływa na trawienie, reguluje poziom cukru. Przede wszystkim korzeń cykorii jest źródłem naturalnego błonnika – inuliny (ma go aż 40 %).  Inulina nie ulega wchłanianiu, wiąże spore ilości wody, zwiększając masę treści pokarmowej, a przez to obniżając kaloryczność pokarmów. Dodatkowo inulina pełni rolę naturalnego prebiotyku. W jelitach ulega fermentacji, przez co stanowi doskonałą pożywkę dla dobroczynnych bakterii.

źródła zdjęć: www.pinterest.com

Dodaj komentarz